استاندار يزد در جمع اعضاي اتاق اقتصاد فدرال اتريش

آماده همكاري دوجانبه در بحث صنايع «هاي تك» هستيم

به گزارش اداره كل روابط عمومي استانداري يزد، استاندار يزد و هيئت تجاري و صنعتي استان يزد، روز يكشنبه12مهرماه با اعضاي اتاق اقتصاد فدرال اتريش ديدار و گفتگو كردند.

«سيد محمد ميرمحمدي» در اين نشست با اشاره به اينكه روابط ايران و اتريش به ساليان بسيار طولاني برمي‌گردد، گفت: همكاري‌هاي سياسي، فرهنگي اين دو كشور از دوران صفويه آغازشده است.

وي افزود: وجود بيش از چهل هزار نسخه از كتب فارسي‌زبان در كتابخانه‌هاي اتريش به‌ويژه از شعراي معروف و دانشمندان بزرگ ايراني مثل حافظ، فردوسي و ساير شعرا و انديشمندان ايراني حكايت از همكاري‌هاي بسيار صميمانه و نزديك ايران با اتريش دارد.


استاندار يزد بابيان اينكه معتقديم زمينه‌هاي همكاري و تعاملات پايدار في‌مابين دو كشور به مشتركات فرهنگي برمي‌گردد، تصريح كرد: خوشبختانه اين سوابق طولاني حكايت از همكاري‌هاي پايدار بين اتريش و ايران دارد و به همين دليل عليرغم فراز و نشيب‌هايي كه در مسائل سياسي جهاني رخ‌داده خوشبختانه روابط مستحكم و پايدار ايران و اتريش محفوظ مانده است.

وي بابيان اينكه اين مسائل در فراهم كردن بستر مناسب در مذاكرات با كشورهاي 1+5 بسيار مفيد و منافع زيادي براي ايران و جهان در برداشته است، افزود: انجام مذاكرات در كشور اتريش فضاي خصمانه را به فضاي دوستانه تبديل كرد و موجب رفع نگراني و دغدغه خيلي از ملت‌هاي جهان شد.

ميرمحمدي با اشاره به اينكه سفر مقامات عالي‌رتبه كشور اتريش به همراه هيئت اقتصادي و بازرگاني به ايران، نشان از سطح روابط دوستانه ايران و اتريش دارد، تأكيد كرد: مبادلات ما بايد سطح بالاتري به خود بگيرد و اگر الآن حدود 230 تا 300 ميليون يورو است، اميدواريم با توسعه همكاري‌ها و مناسبات اين رقم به چند ميليارد افزايش پيدا كند.

فرصت‌هاي سرمايه‌گذاري بزرگي در ايران و يزد وجود دارد

استاندار يزد بابيان اينكه فرصت‌هاي سرمايه‌گذاري در ايران فراوان است، خاطرنشان كرد: در زمينه نفت، معادن و فلزات، گردشگري و آموزش و تحقيقات فرصت‌هاي بي‌نظيري در ايران وجود دارد.

وي افزود: استان يزد در حال حاضر 2/1 ميليارد تن ذخاير صنايع سنگ‌آهن قطعي شده و 5 ميليارد تن ذخاير شناسايي‌شده وجود دارد.

ميرمحمدي صنايع پايين‌دستي صنايع فلزي و معدني را فرصت‌هايي براي صنايع قطعه‌سازي و موارد تبديل به كالاهاي مصرفي دانست و گفت: سرمايه‌گذاري در صنايع پايين‌دستي ارزش‌افزوده قابل‌توجهي را در بر خواهد داشت.

استاندار يزد، استان يزد را فرصت مساعدي براي راه‌اندازي نيروگاه‌هاي خورشيدي دانست و خاطرنشان كرد: معتقديم امكان سرمايه‌گذاري مشترك در اين زمينه وجود دارد.

وي در ادامه از نيروي انساني مستعد و سخت‌كوش و دانش آموزان شايسته يزدي يادكرد و گفت: دانش آموزان استان يزد در 21 سال گذشته به‌صورت پي‌درپي رتبه اول ورود به دانشگاه‌هاي ايران را كسب كرده‌اند.

عالي‌ترين مقام اجرايي استان يزد استقرار منطقه ويژه علم و فناوري را در اين استان، ويژگي مطلوبي دانست و تأكيد كرد: در جهت توسعه مراكز خلاقيت و نوآوري تلاش‌هاي زيادي در حال انجام است و خوشبختانه ما به فناوري‌ها و اختراعات چشمگيري نيز دست‌يافته‌ايم و كشور اتريش مي‌تواند در امر فناوري و توسعه علمي همكاري مؤثري با ايران داشته باشد.

گفتني است در ادامه اين نشست، استاندار يزد، معاون اتاق اقتصاد فدرال اتريش و تجار اتريشي و ايراني نقطه نظرات خود را ابراز و زمينه‌هاي همكاري را با يكديگر در ميان گذاشتند. كاردار سفارت ايران در اتريش نيز مسئول پيگيري و انعقاد تفاهمات في‌مابين گرديد و مقرر شد طرفين نسبت به زمينه‌هاي همكاري مشترك اقدام و تفاهمات حاصله را اجرايي كنند