معاون توسعه روستايي و مناطق محروم كشور در يزد مطرح كرد

اختصاص اعتباري بالغ‌بر 20 هزار ميليارد ريال به آب آشاميدني روستاهاي كشور

به گزارش اداره كل روابط عمومي استانداري يزد، روز چهارشنبه 6 آبان ماه، نشست مشترك استاندار يزد و معاون توسعه روستايي و مناطق محروم كشور با فرمانداران، بخشداران و دهياران استان با هدف تشريح طرح مشاركت مردم در راه اندازي واحد هاي توليدي در روستا ها در سالن زنده‌ياد حميديا استانداري يزد برگزار شد.


در اين نشست «ابوالفضل رضوي» افزود: در سال گذشته 6 هزار و 700 روستا با تانكر آب‌رساني مي‌شد كه امسال به 7 هزار و 200 روستا رسيده است ولي خوشبختانه با مساعدت رياست محترم جمهوري، اعتبارات اختصاصي اين حوزه 10 برابر افزايش داشته است.

وي بابيان اينكه توجه به روستاها در دولت تدبير و اميد چند برابر قبل شده است ادامه داد: دولت در برنامه ششم سياست‌هاي راهبردي نظام روستا را كانون توليد و ارزش‌آفريني دانسته است و به تبعيت اين تعريف و مبحث سياست اقتصاد مقاومتي، اشتغال‌زايي و توسعه روستاها در دستور كار دولت قرارگرفته است.

وي 26 درصد توليد ناخالص كشور، 5/93 درصد ارزش‌افزوده بخش كشاورزي، 54 درصد ارزش‌افزوده توليد را متعلق به روستاها دانست و تصريح كرد: بااين‌حال 86 درصد خدمات در شهرها و تنها 14 درصد در روستاها ارائه مي‌شود كه اميدواريم پس از اجراي برنامه‌هاي دولت به شرايطي بهتر دست پيدا كنيم.

رضوي افزود: در تعريف جديدي كه از روستا ارائه كرديم روستا را واحدي توليدي، فرهنگي و ميراثي مي‌دانيم و با اين تعريف اميدواريم شاهد تخليه روستاها نباشيم.

اين مقام مسئول بابيان اينكه روستا يك واحد توليدي است و توليدات متنوعي دارد تصريح كرد: شركت‌هاي دانش‌بنيان مي‌توانند در روستاها مستقر شوند و روي توليدات آن منطقه كار كنند تا روند توليد بهبود يابد.

وي اضافه كرد: شركت‌هاي دانش‌بنياني كه در روستاها مستقر شوند با آورده 15 درصدي مي‌توانند از تسهيلات 85 درصدي دولت با كارمزد 3 درصد استفاده كنند.

اين مقام مسئول نقش دانشگاه را در توسعه روستايي كشور بااهميت دانست و تأكيد كرد: نگاه برنامه‌ريزي ما با انقلاب متحول نشده و بيشتر به نگاه شهري توجه داشته و كار را به‌جايي رسانده كه حركت را مختل كرده است و تمامي شهرهاي ما دچار حاشيه‌نشيني شده‌اند.

معاون توسعه روستايي و مناطق محروم كشور با اشاره به اينكه هركجا مردم نقش خود را ايفا كرده‌اند موفق شده‌ايم، خاطرنشان كرد: نمونه‌هاي موفقي از حضور مردم در انقلاب اسلامي و هشت سال دفاع مقدس وجود دارد و بايد اين روند در برنامه‌ها تسري پيدا كند.

رضوي بابيان اينكه بايد زمينه مشاركت مردم در امور فراهم شود تأكيد كرد: توسعه وقتي اتفاق مي‌افتد كه درون‌زا باشد و اين نياز به ايجاد خودباوري در مردم دارد.

پرداخت تسهيلات با كارمزد 3 درصد در قالب طرح مشاركتي در روستاها

وي در ادامه با اشاره به راه‌اندازي واحدهاي توليدي در روستاها توسط اهالي آن روستا عنوان كرد: در دولت تدبير و اميد به اين نتيجه رسيده‌ايم كه اگر واحدهاي روستايي را به داخل روستاها ببريم و از روستائيان مشاركت بگيريم دستاوردهاي بهتري خواهيم داشت.

وي در تشريح اين طرح بيان كرد: در اين طرح كه با مشاركت خانوارهاي روستايي با آورده‌اي حداقل معادل 20 درصد و حداكثر معادل 40 درصد صورت مي‌گيرد، تسهيلاتي با كارمزد 3 درصد پرداخت مي‌شود كه هرچه تعداد خانوارها افزايش داشته باشد طبق جدولي مشخص، آورده روستائيان كاهش و بر تسهيلات دولتي افزوده مي‌شود.

رضوي ضمانت تسهيلات ارائه‌شده از سوي دولت را تنها كارت ملي و امضاء تعهدنامه از سوي مشاركت‌كنندگان دانست و تأكيد كرد: اين تسهيلات پس از واريز آورده و اخذ مجوزهاي لازم پرداخت و در بازه زماني 3 تا 5 سال پس از 2 سال تنفس بازپرداخت مي‌شود.

وي در پايان يكي از بخش‌هاي مهم اين طرح را آموزش دانست و ابراز اميدواري كرد كه با آموزش‌هاي حين اجراي مشاركت و پس‌ازآن نقاط ضعف برنامه‌ها كاهش يابد.

گفتني است در ادامه سفر معاون توسعه روستايي و مناطق محروم كشور كلنگ احداث اولين واحد توليدي مستقر در روستاهاي استان يزد با مشاركت مردم به زمين خورد. اين طرح نيروگاه خورشيدي 2 مگاواتي است كه با مشاركت 200 خانوار روستايي در «گردكوه» شهرستان مهريز اجرايي مي شود