استاندار يزد در سفارت ايران در مجارستان

استان يزد بهشت انرژي خورشيدي محسوب مي‌شود

به گزارش اداره كل روابط عمومي استانداري يزد «سيد محمد ميرمحمدي» روز پنجشنبه 9مهرماه در ديدار با اعضاي «انجمن ياس‌ها» و «انجمن دوستي مجارستان و ايران» كه به ميزباني سفارت جمهوري اسلامي ايران در بوداپست مجارستان برگزار شد، به معرفي توانمندي‌هاي يزد پرداخت و اظهار داشت: استان يزد يكي از استان‌هاي بزرگ كشور ايران است و ازنظر معادن دومين استان كشور ايران به‌حساب مي‌آيد.


استاندار يزد افزود: استان يزد ازنظر تاريخ نيز دومين شهر تاريخي جهان به‌حساب مي‌آيد و ازنظر ميراث فرهنگي و هنرهاي معماري و فناوري‌هاي سازگاري با طبيعت نيز در رتبه اول قرار دارد.

عالي‌ترين مقام اجرايي استان ادامه داد: استان يزد يكي از استان‌هاي گردشگري ايران است و در طول سال چهارفصل را در خودش دارد و به همين دليل زمينه گردشگري طبيعي نيز در اين استان وجود دارد.

وي از مناطق كويري و بياباني با آسمان‌هاي پرستاره، مناطق كوهستاني و ييلاقي با آب‌وهواي بسيار مطلوب، مناطق كويري با شن‌هاي روان براي ريگ نوردي و كوهستان‌هاي سر به فلك كشيده با ارتفاع بيش از 4هزار متر از سطح دريا، به‌عنوان جاذبه‌هاي طبيعي يزد يادكرد.

ميرمحمدي خاطرنشان كرد: گردشگراني كه در استان يزد حضور پيداكرده‌اند همه از آرامش، صفا و صميميتي كه مشاهده كرده اند بسيار لذت برده‌ و از مردم بسيار مهربان و مهمان‌دوست يزد خاطرات خوبي به يادگار دارند.

وي به زمينه‌هاي همكاري با كشور مجارستان اشاره و عنوان كرد: ما در ارتباط با فعاليت‌هاي آموزشي و تحقيقاتي، صنعتي و كشاورزي مي‌توانيم با مجارستان همكاري خوبي را داشته باشيم.

ضرورت تقويت اشتراكات دو كشور

 وي در ادامه به روابط تاريخي ايران با كشور مجارستان اشاره كرد و گفت: با توجه به اينكه مردم ياسپرين خودشان را يزدي مي‌دانند و ريشه در يزد دارند و مردم مجارستان كه خودشان را آسيايي مي‌دانند، تقويت مشتركات بين دوكشور ضروري به نظر مي رسد.

ميرمحمدي همدلي و همكاري بين ملت‌ها راه نجات بشريت دانست وخاطرنشان كرد: من در شهر ياسپرين و در استان سولنوك و ساير نقاط كشور مجارستان احساس كردم كه در وطن خودم هستم، زيرا در هر جلسه‌اي كه حضور پيدا كردم احساس عشق و علاقه به ايرانيان را ديدم. 

ايران در عين اقتدار كشوري صلح‌طلب است

 وي در بخش ديگري از سخنان خود كشور جمهوري اسلامي ايران را در عين اقتدار، كشوري صلح‌طلب و علاقه‌مند به تعامل با ملت‌هاي مختلف دانست و افزود: ايران كشور بزرگ و پهناوري است كه ازنظر تاريخي قدمت بالايي دارد و در اين مذاكرات دوساله اخير درزمينه هسته‌اي نشان داد كه بسيار مقتدر، توانمند، صلح‌طلب و علاقه‌مند به تعامل با ملل مختلف است.

ميرمحمدي تصريح كرد: هيئت مذاكره‌كننده ايران با برگزيدگان شش قدرت جهاني وارد مذاكره شد و نشان داد كه در سطح قدرت‌هاي جهاني مطرح و در همه زمينه‌هاي اقتصادي، فناوري، فرهنگي و تاريخي مقتدر است.

عالي‌ترين مقام اجرايي استان يزد بابيان اينكه ايراني‌ها در هر نقطه‌اي از جهان كه حضور پيدا كردند منشاء خيرات و بركات زيادي شده اند، ادامه داد: در آمريكا نيز ايراني‌ها نقش و مسئوليت‌هاي تأثيرگذار و بلندمرتبه‌اي حايز شده اند.

استاندار يزد بابيان اينكه استعداد و ظرفيت‌ها ايران در پسا تحريم مي‌تواند بستر بسيار ارزشمندي براي توسعه روابط با كشورهاي مختلف را فراهم آورد، گفت: امروز راه توسعه همكاري‌هاي مختلف بيش از گذشته فراهم‌شده و شرايط همكاري هاي دوجانبه براي كشورهايي كه روابط خوبي با آنها داشته‌ايم، فراهم است.

عالي‌ترين مقام اجرايي استان گفت: حجم مبادلات بازرگاني ايران و مجارستان نسبت به دو دهه قبل كاهش داشته است كه اميدواريم با قراردادهاي جديد همكاري‌ها به‌شدت توسعه پيدا كند و شاهد رونق و توسعه مبادلات في‌مابين باشيم.

ميرمحمدي با اشاره به پيشرفت سريع دانش بشر و سرعت در فنّاوري اظهار داشت: سرعت پيشرفت‌ها مستلزم هم‌افزايي‌هاي بيشتر ملت‌ها است و ما اميدواريم كه انديشمندان، دانشمندان، تجار، صنعتگران و فرهنگيان دو كشور همه و همه دست‌به‌دست هم بدهيم و بتوانيم يك جهان بسيار شايسته و زيبا را براي امروز و نسل‌هاي بعد فراهم كنيم.

استاندار يزد در پايان سخنان خود از سفير جمهوري اسلامي ايران در كشور مجارستان تشكر و ابراز اميدواري كرد كه دو كشور ايران و مجارستان در زمينه گسترش همكاري‌ها و روابط في‌مابين بيش از گذشته موفق باشند.

شاهد اوج‌گيري روابط دوجانبه ايران و مجارستان هستيم

در اين جلسه سفير جمهوري اسلامي ايران در مجارستان ضمن خوش‌آمد گويي به هيئت يزدي با اشاره به فاجعه بزرگ منا در مكه مكرمه،سو مديريت را دليل اين حادثه دانست و گفت: تعداد زيادي از حجاج ايراني در مراسم حج امسال قرباني شده‌اند و تقاضا مي‌كنم به احترام آن‌ها، ايستاده سكوت كنيم.

«محمدرضامرشدزاده» با اشاره به جلسات برگزارشده پيرامون روابط دوجانبه ايران و مجارستان، افزود: اگرچه روابط ايران و مجارستان داراي فراز و نشيب بوده ولي هيچ‌گاه اين روابط در دهه‌هاي اخير قطع نشده است و ما امروزه شاهد اوج‌گيري روابط هستيم.

وي بابيان اينكه در بحث ديپلماسي سفر مقامات عالي‌رتبه كشورها به كشوري ديگر نشان دهنده اعتماد متقابل است، تأكيد كرد: با توجه به حسن اعتمادي كه دو كشور نسبت به يكديگر دارند و اراده‌اي كه وجود دارد، آماده‌ايم همكاري‌هاي متقابلي را داشته باشيم.

سفير كشورمان در مجارستان ارتباط خوب دو كشور را ناشي از مشتركات تاريخي و فرهنگي دانست و از ارتباط يزد و ياسپرين به‌عنوان سنبل ارتباطات ايران و مجارستان يادكرد.

وي حضور استاندار يزد را در رأس هيئت تجاري سفر كننده به مجارستان را حاوي پيام دانست و خاطرنشان كرد: حضور ايشان در كشور مجارستان نشان از عزم جدي استان يزد براي توسعه روابط اقتصادي با اين كشور را دارد.

وي در پايان ابراز اميدواري كرد تا در آينده نزديك شاهد گسترده‌تر شدن روابط و همكاري‌هاي بيشتر دو كشور باشيم