روابط عمومي، امورفرهنگي و اجتماعي اداره كل ميراث فرهنگي

بقعه قاجاري ملاعبدالله بهاباد ثبت ملي شد

بقعه ملاعبدا... واقع در يزد، شهرستان بهاباد به شماره 31312 در فهرست آثار ملي كشور به ثبت رسيد. 

به گزارش روابط عمومي، امورفرهنگي و اجتماعي اداره كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري يزد سرپرست معاونت ميراث فرهنگي اين اداره كل در توضيح مشخصات اين بناي تاريخي گفت: باتوجه به سبك معماري، بنا متعلق به دوره قاجار و نام آن متاثر از نام صاحب قبري است كه در بقعه مدفون گرديده است.


محسن ذاكري نيا عنوان كرد: اين بقعه بنايي است آرامگاهي و مسقف كه دو ورودي در جهت شرقي و غربي دارد و داراي پلاني مربع شكل مي باشدكه سه جبهه آن آزاد است. طرفين ايوان ورودي غربي دو ايوانچه مي باشد كه در انتهاي آن پلكاني است كه به پشت بام ختم مي شود. فضاي داخل به صورت هشت ضلعي است با پوشش سقف گنبدي كه قبر منسوب به ملاعبدالله وسط آن قرار گرفته و سنگ قبري ندارد و تنها با پارچه اي سبز رنگ روي قبر پوشانده شده است. فضاي داخلي بقعه داراي چندين طاق نما و طاقچه با پوشش سقف هلالي و جناقي مي باشد كه همگي تا نيمه كاشي كاري و بقيه قسمتها پوشش گچ دارند. ضلع جنوبي بنا سه ايوان با پوشش سقف جناغي مشاهده مي شود كه يك پنجره در قسمت ايوان وسط به چشم مي خورد. ديوار ضلع شمالي بقعه به طرف بيرون محوطه امتداد يافته و ظاهراً براي ساخت و سازهاي بعدي آماده گرديده است. اين بنا با مصالح آجر و سنگ و ملات گل و گچ ساخته شده و داراي عناصر تزييني نمي باشد.

اين مقام مسئول تصريح كرد: علامه آخوند ملاعبدا.. بهابادي يزدي ملقب به نجم الدين و صاحب كتاب حاشيه از عالمان برجسته يزدي در سده دهم بوده است وي در حوزه هاي علمي شيراز و اصفهان و نجف علم آموخته و از همدرسان وي بزرگاني چون مقدس اردبيلي بوده است.ملاعبدا... در شيراز و اصفهان تدريس علوم اسلامي را بر عهده داشت و عالمان بزرگي همچون شيخ بهاالدين محمد عاملي معروف به شيخ بهايي و ظهرالدين ابراهيم بن حسين بن عطاء همداني از جمله شاگردان برجسته او بودند. وي اشتياق فراواني به مطالعه و تحقيق و تدريس داشت و از او دهها تأليف باقي مانده كه از معروف ترين آن «الحاشيه علي تهذيب المنطق» مي باشد.

وي خاطرنشان ساخت: بنا منسوب به ملاعبدالله بهابادي است و اينكه بسيار مورد توجه اهالي آن منطقه ميباشد از ويژگي آرامگاه محسوب مي شود.