روابط عمومي، امورفرهنگي و اجتماعي اداره كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان يزد

جشنواره مهردانه برند انار تفت خواهد شد

جشنواره مهردانه يا همان جشن انارچيني و محصولات خوراكي سنتي از جمله آش انار در روستاي مباركه شهرستان تفت برگزار شد. 


به گزارش روابط عمومي، امورفرهنگي و اجتماعي اداره كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان يزد سرپرست معاونت گردشگري اين اداره كل درخصوص اين جشنواره اظهار داشت: جشنواره مهردانه با تأكيد بر ارتقاي فرهنگ شاد زيستي به عنوان يكي از شاخص هاي مهم بخش رفاه و وفاق ملي و با تلاش اين اداره كل و همكاري فعالين گردشگري در بخش خصوصي برگزار شد.

سيدمصطفي فاطمي افزود: اين جشنواره در روز پانزدهم مهرماه به مناسبت روز ملي روستا در روستاي هدف گردشگري مباركه از توابع شهر نمونه گردشگري تفت برنامه ريزي و اجرا گرديد.

وي خاطرنشان ساخت: جشنواره مهردانه همزمان با به بار نشستن ميوه انار به عنوان محصول باغي و مهم صادراتي استان و با هدف معرفي گردشگري طبيعت و روستاگردي استان يزد در سطح ملي و فراملي افتتاح شد.

اين مقام مسئول با اشاره به نامگذاري سال آينده به نام سال خوش آمدگويي به يزد، اظهار اميدواري كرد تا برگزاري اين جشنواره ها بتواند فرصت مناسبي را براي ميزباني شايسته از گردشگران و معرفي ظرفيت هاي گردشگري نقاط مختلف استان فراهم كرده و ظرفيتي براي رونق صنعت گردشگري استان در سطح ملي و فرا ملي باشد.

گفتني است: مباركه يكي از روستاهاي زرتشتي نشين و نزديك تفت است كه ساليانه پذيراي تعداد زيادي گردشگر مخصوصاً گردشگران خارجي مي باشد.سرو دوقلو كه اهالي زرتشتي نشين آن را «سرو دوتا» مي‌گويند، از جاذبه‌هاي طبيعي اين روستاست كه قدمت آن را 550 سال تخمين زده‌اند و در نزديكي آنها بقاياي آتشكده كوچكي مشاهده مي‌شود. سرو دو قلوي روستاي مباركه يكي از چهار ميراث طبيعي شهرستان تفت است كه در تاريخ 25 آبان 1388 به شماره 69 در فهرست آثار طبيعي كشور به ثبت رسيده است