پارك علم و فناوري يزد

حضور فعال پارك علم و فناوري يزد در نمايشگاه تجاري سازي فناوري هاي پيشرفته

مراسم افتتاحيه نخستين جشنواره تجاري سازي فناوري هاي پيشرفته ( با رويكرد دانشگاه كارآفرين) 22 مهر 94 در محل پرديس دانشگاه ماهان برگزار شد.


در اين مراسم خسرو پيري، مدير كل دفتر سياستگذاري و برنامه ريزي فناوري وزارت علوم، تحقيقات و فناوري ضمن تشريح سياست هاي وزارت علوم در خصوص اشاعه فرهنگ نوآوري گفت: خوشبختانه از زماني كه احساس شد بايد علم و فناوري به عنوان يكي از اولويت هاي اصلي كشور در نظر گرفته شود، تمام نهادها در اين راستا توجيه شدند،كه بايد با ارائه برنامه ها و سياست هاي كلان بهترين بهره را از اين شرايط ببريم.

وي با بيان اينكه ارزش افزوده اي كه دردنياي اقتصاد ايجاد مي شود مربوط به حوزه فناوري است اظهار داشت: مهمترين شاخصه ايجاد و اشاعه فناوري، نيروهاي انساني متفكر و خلاق است و وظيفه ما، فراهم آوردن بستر مناسب براي رشد آنها است.

پيري با اشاره به اثرگذاري پارك هاي علم و فناوري در دو محور فرهنگي- اجتماعي و اقتصادي گفت: اين مراكز با برانگيختن اميد در دل جوانان، باعث شدند ايده ها امكان ارائه پيدا كنند هر چند به نتيجه نرسند.

وي با بيان اينكه تعاملات بين المللي بايد در قالب برد برد گسترش يابد، خاطر نشان كرد: اگر موسسات فناور ايجاد شده در كشور نتوانند به استانداردهاي جهاني دست يابند، رفته رفته بازارمان را در دنيا از دست خواهيم داد.

مديركل دفتر سياستگذاري و برنامه ريزي فناوري وزارت علوم، تحقيقات و فناوري افزود: ورودي هاي دانشگاه ها بايد با درك درست از فناوري و تكنولوژي پيشرفته به اين نهاد قدم گذارند زيرا در اين صورت است كه در آينده مي توانند موسسات فناور پيشرفته ايجاد كنند.

در اين مراسم همچنين عباس قوام، رئيس پارك علم و فناوري كرمان هدف از برگزاري اين جشنواره را شناسايي ظرفيت هاي فناوري به خصوص در پارك هاي علم و فناوري، معرفي دستاوردهاي موسسات فناور به جامعه سرمايه گذاران داخلي و خارجي و برقراري ارتباط ميان سرمايه گذاران و عرضه كنندگان فناوري عنوان كرد.

محمد ميرزايي، رئيس دانشگاه تحصيلات تكميلي كرمان نيز با اشاره به چالش هاي پيش روي فناوري، كم رنگ بودن نقش بخش خصوصي در نظام توسعه فناوري و نوآوري در كشور و ضعف در همكاري هاي بين المللي را عمده ضعف هاي موجود در عرضه نوآوري و توسعه فناوري دانست.

در حاشيه اين جشنواره نمايشگاهي با حضور پارك علم و فناوري يزد، خراسان، گيلان، البرز، قم، جهاد دانشگاهي، بنياد نخبگان و هوا و فضا برگزار شد كه در اين ميان پارك علم و فناوري يزد با 4 شركت حضور فعالي در اين نمايشگاه داشت، روژه تكنولوژي، پترو اكتان ايساتيس، روژان و پويا شيمي نوآوران موسساتي بودند كه از پارك علم و فناوري يزد در اين نمايشگاه حضور يافته و محصولات خود را ارائه دادند.

گفتني است، در جريان اين جشنواره همچنين كارگاه آموزشي آشنايي با روش هاي نوين تبديل ايده به ثروت با حضور علي ناظم، دكتراي مديريت كسب و كار با گرايش رهبري سازمان ها، كارگاه آموزشي دانشگاه كارآفرين با حضور محمدرضا اميني، مدرس دوره هاي مديريت و كارآفريني و نماينده تجار ايراني مقيم امارات، كارگاه آموزشي آشنايي با روش هاي نوين كارآفريني و تجاري سازي فناوري و آشنايي با روش هاي نوين مديريت در كارآفريني برگزار شد.