روابط عمومي، امور فرهنگي و اجتماعي اداره كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان يزد

نمد مالي ابركوه رونق مي گيرد

معاون صنايع دستي اداره كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان يزد از كارگاه نمد مالي ابركوه بازديد كرد. 


به گزارش روابط عمومي، امور فرهنگي و اجتماعي اداره كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان يزد:  معاون صنايع دستي اداره كل ميراث فرهنگي استان يزد از كارگاه نمد مالي در شهرستان ابركوه بازديد كرد.

در اين بازديد محمدرضا دهقان  گفت: سابقه نمد و نمدمالي همسوي با كهن‌ترين صنايع بشري جهت نيازهاي اوليه آن هم براي مردمي كه بيشتر پيشه آنان دادمداري و دامپروري بوده ميتوان قلمداد كرد و اين هنر را ميتوان از قديمي ترين دست ساخته هاي بشري به حساب آورد كه در جهت نياز عمده يعني پوشش يا بعنوان زيرانداز استفاده شده است.

معاون صنايع دستي در خصوص توسعه و ترويج هنر- صنعت نمد مالي اظهار داشت: با عنايت به درخواست متقاضيان ، آموزش اين رشته در شهرستان ابركوه انجام مي شود و حرفه آموزان جهت ايجاد كارگاه مي تواند درخواست تسهيلات  كم بهره داشته باشند.

اين مقام مسئول تصريح كرد: گونه اي كلاه نمدي به نام كلاه نمدي كرك در شهرستان ابركوه توليد مي شود كه داراي كيفيت و دوام بسيار بالايي است و گاها تا 50 سال قابل استفاده مداوم بوده و دوام مي آورد و شهرستان ابركوه به جهت موقعيت جغرافيايي خاص، بين چهار استان فارس، اصفهان، كرمان و يزد واقع شده و داراي صنايع دستي متنوع و گسترده اي مي باشد. يكي از اين رشته ها صنايع دستي، نمد مالي است