روابط عمومي، امورفرهنگي و اجتماعي اداره كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري يزد

آب انبار محمدآباد به جمع آثار ملي كشور پيوست

آب انبار محمدآباد واقع در شهرستان ميبد، شهرندوشن، كشتزارهاي جوي نو با شماره 31356 در فهرست آثار ملي كشور به ثبت رسيد. 


به گزارش روابط عمومي، امورفرهنگي و اجتماعي اداره كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري يزد محسن ذاكري نيا در توضيح وجه تسميه اين آب انبار تاريخي گفت: اين بنا توسط يكي از بانوان خير به نام حاج كوكب جلالي در دوره پهلوي به سبك جديد احيا و با توجه به قرارگيري آن در مجاورت كشتزارهاي قنات محمد آباد به آب انبار محمد آباد مشهور مي باشد.

سرپرست معاونت ميراث فرهنگي اين اداره كل عنوان كرد: اين آب انبار در يك پلان مستطيل شكل در جهت شمالي جنوبي طراحي و احداث گرديده است. ورودي بنا در جهت غربي به صورت ايوان با پوشش سقف ضربي با قوس هلالي است كه پلكان از ابتداي آن شروع و در انتها با يك زاويه 90 درجه در جهت جنوبي به پاشير ختم مي شود. در جهت شمال بنا صفه اي جهت استراحت عابران و كشاورزان احداث گرديده است. مخزن آب انبار كه در جهت جنوب بنا قرار دارد داراي يك بادگير در جهت جنوب مي باشد.

اين مقام مسئول تصريح كرد: به طور كلي اين بنا با مصالح خشت، آجر و سنگ با ملات گل، ساروج و گچ ساخته شده است.

وي افزود: تغيير نوع آب انبار از دستي به پاشيردار، وجود طاق و وقوس هاي موجود در قسمت استراحتگاه عابرين و نزديكي به بافت ثبتي ندوشن از ويژگي هاي شاخص اين اثر تاريخي به شمار مي آيد.

ذاكري نيا خاطرنشان ساخت: اين بنا به منظور تامين آب مصرفي و شرب كشاورزان و عابران و همچنين فضاي استراحت و اتراق احداث گرديده و در حال حاضر مورد استفاده عموم به منظور استراحت و تفريح در اوقات فراغت مي باشد.

وي اظهار داشت: به دليل اينكه بنا از جمله عناصر تشكيل دهنده بافت تاريخي يزد مي باشد حريم آن از ضوابط عرصه بافت ثبتي تبعيت مي كند