اداره كل روابط عمومي استانداري يزد

استاندار يزد بر ضرورت توجه به كتابخانه‌هاي مجازي تأكيد كرد

به گزارش اداره كل روابط عمومي استانداري يزد، روز سه‌شنبه 12 آبان ماه جلسه انجمن كتابخانه‌هاي عمومي استان در سال جاري با حضور استاندار يزد، معاونين استاندار، مديركل حوزه استاندار و افراد عضو اين انجمن در سالن مرحوم حميديا استانداري برگزار شد.


استاندار يزد در اين جلسه ضمن گراميداشت مناسبت‌هاي 13 آبان اظهار داشت: اين روز، روز ملي مبارزه با استكبار جهاني است و ما بايد از 3 حادثه مهم اين روز درس‌هاي لازم را بياموزيم و در رفتارهاي خود لحاظ كنيم.

«سيد محمد ميرمحمدي» ادامه داد: كتابخانه‌ها روند تمدن كهن و تمدن سازي را به ما يادآوري مي‌كنند و بايد فضاي فيزيكي و عمومي آن‌ها به‌گونه‌اي باشد كه افراد علاقه‌مند و عاشق كتاب‌خواني به اين مكان‌ها جذب و با توليد علم و انديشه آشنا شوند چراكه كتابخانه‌ها گنجينه‌هاي علم، فرهنگ و ادب و مكاني براي رشد انديشه و تغذيه روح و روان انسان‌ها هستند.

وي ساخت و تجهيز كتابخانه‌ها را امري مطلوب دانست و افزود: شايسته است طراوت، شادابي، جنب‌وجوش، حيات و زيبايي در محيط كتابخانه‌ها مشاهده شود و اگرچه گفته مي‌شود در محيط كتابخانه بايد سكوت حاكم باشد، اين نشاط، طراوت و زيبايي در اين سكوت معنا و مفهوم بهتري پيدا مي‌كند.

 ميرمحمدي تصريح كرد: بايد در كتابخانه‌ها فضايي ايجاد شود كه انسان‌هاي مطالعه كننده از ديدن آن فضاها به تفكر و انديشه تمايل پيدا كنند، به‌عنوان‌مثال از تابلوهايي كه تمركز فكر را افزايش مي‌دهد در محيط‌هاي كتابخانه استفاده شود.

عالي‌ترين مقام اجرايي استان گفت: نوع اداره كتابخانه‌ها نيز در جذب افراد علاقه‌مند به كتاب بسيار تأثيرگذار است و يك كتابدار بايد با خوش‌رويي با مراجعه‌كنندگان رفتار نمايد و با حسن رفتار خود عطش و عشق به كتاب‌خواني را در بين جوانان و نوجوانان مراجعه‌كننده به كتابخانه افزايش دهد.

نقش مهم رسانه‌ها در ترويج فرهنگ كتاب‌خواني

استاندار يزد در بخش ديگري از سخنان خود به نقش مهم صداوسيما و رسانه‌هاي استان در ترويج فرهنگ كتاب‌خواني در جامعه و به‌ويژه در بين نسل نوجوان و جوان اشاره كرد و اظهار داشت: بااطلاع رساني درست، آموزش صحيح و معرفي كتاب‌هايي كه براي نوجوانان، جوانان و ديگر قشرهاي جامعه مفيد است مي‌توان مردم را به امر مطالعه و كتاب‌خواني تشويق و ترغيب كرد.

ميرمحمدي افزود: در حوزه كتاب‌خواني نبايد از كتابخانه‌هاي مجازي نيز غافل شد زيرا امروز در شرايطي هستيم كه دسترسي به اطلاعات بسيار گسترده و با سرعت است و منابع بسيار وسيعي از طريق اينترنت در اختيار ما قرار دارد كه ضروري است همراه با شرايط توسعه و پيشرفت، فرهنگ‌سازي كنيم و از اين فرصت به نحو مطلوب استفاده كنيم.

وي ادامه داد: فراگيري ارزش‌هاي فرهنگي، ادبي و اخلاقي توسط جوانان اين سرزمين امري ضروري است و شايسته است نشست‌هاي كتاب‌خوان استان را با حضور جوانان فعال در حوزه كتاب‌خواني برگزار كنيم تا احساس كنند كه در جامعه مقبوليت دارند و از انديشه‌هاي آن‌ها در حوزه‌هاي مختلف استفاده مي‌شود.

عالي‌ترين مقام اجرايي استان تصريح كرد: بايد فضاي لازم كتاب‌خواني براي كودكان، نوجوانان و جوانان فراهم شود زيرا اين عزيزان آينده‌سازان جمهوري اسلامي ايران هستند.

ميرمحمدي در پايان سخنان خود اظهار اميدواري كرد: با هماهنگي بين دستگاهي و نگاه فرهنگي كه در بين مسئولان ارشد، فرمانداران و شهرداران استان وجود دارد فرهنگ كتاب‌خواني در جامعه نهادينه شود و همه مردم بتوانند از منابع موجود در كتابخانه‌هاي استان به نحو مطلوب استفاده نمايند.

وجود 2ميليون نسخه كتاب در كتابخانه هاي استان

در ابتداي اين جلسه مديركل كتابخانه‌هاي استان يزد به ارائه گزارشي از عملكرد و فعاليت‌هاي اين اداره كل در سال جاري پرداخت.

«رقيه دوست فاطمي‌ها» اظهار داشت: در استان يزد 113 باب كتابخانه با نزديك به 2 ميليون نسخه كتاب وجود دارد كه از اين نظر در رتبه اول كشور قرار داريم.

گفتني است در پايان اين نشست لوح تقدير دبير كل نهاد كتابخانه‌هاي كشور به استاندار يزد و معاونين استاندار براي ترويج فرهنگ كتاب‌خواني در استان اهداء شد