مديركل دفتر امور بانوان و خانواده استانداري يزد خواستار شد

استفاده از توانمندي‌هاي زنان براي پيشرفت و توسعه استان

به گزارش اداره كل روابط عمومي استانداري يزد، روز چهارشنبه 27 آبان ماه نشست دوره‌اي مشاوران و نمايندگان بانوان دستگاه‌هاي اجرايي استان با مديركل دفتر امور بانوان و خانواده استانداري يزد در پژوهشكده تعليم و تربيت تالار فرهنگيان يزد برگزار شد.


‹‹فخرالسادات خامسي هامانه ››ضمن تبريك 22 سال صدرنشيني دانش آموزان استان يزد در كنكور سراسري اظهار داشت: اين صدرنشيني نشان از توانمندي‌هاي علمي دانش آموزان دختر و پسر دارد و مسئوليت مسئولان استان را در رابطه با مباحث علمي و پژوهشي سنگين‌تر مي‌كند.

وي بابيان اينكه اداره كل آموزش‌وپرورش يكي از مهم‌ترين نهادهايي است كه به‌طور مستقيم به حوزه خانواده مي‌پردازد افزود: كسب اين موفقيت و تداوم بيش از دو دهه‌اي آن به‌هيچ‌وجه با برنامه‌ريزي مسئولان اداري و دولتي استان به‌تنهايي امكان‌پذير نبوده است و اگر همراهي، همكاري، هم‌انديشي و همدلي والدين و خانواده‌هاي دانش آموزان نبود اين اتفاق مبارك شكل نمي‌گرفت و تداوم نمي‌يافت.

خامسي هامانه ادامه داد: اين تعامل و همكاري بين آموزش‌وپرورش استان و والدين دانش آموزان مي‌تواند يكي از نمونه‌هاي بسيار خوب در حوزه ارتباطات دوسويه دولت و ملت باشد و اين نمونه موفق مي‌تواند به‌عنوان الگويي براي پيوند مشاركت‌هاي مردمي با دولت در ساير كارهاي مسئولان استان موردتوجه قرار گيرد.

حضور 57 درصدي بانوان يزدي در كنكور سراسري

مديركل دفتر امور بانوان و خانواده استانداري يادآور شد: در كنكور سراسري امسال از بين 13 هزار و 48 نفر داوطلب تعداد 7 هزار و 417 نفر را دختران تشكيل مي‌دادند و اين نشان از حضور 57 درصدي آن‌ها در كنكور سراسري دارد.

وي با اشاره به فرمايشات مقام معظم رهبري تصريح كرد: رهبر فرزانه انقلاب مي‌فرمايند: ‹‹زنان فعال، كارآمد، عالم، نويسنده و انديشمند بايد در جبهه دفاع از انقلاب اسلامي حضور جدي‌تر و نمايان‌تري داشته باشند›› كه خوشبختانه اين پتانسيل در استان يزد به بركت فعاليت بسيار خوب آموزش‌وپرورش استان، معلمان، والدين و دانش آموزان دختر تحصيل‌كرده وجود دارد و مسئولان استان تنها بايد در برنامه‌ريزي‌ها و سياست‌گذاري‌هاي خود از اين توانمندي‌ها براي پيشرفت استان در حوزه‌هاي مختلف استفاده كنند.

خامسي هامانه گفت: اگرچه استان يزد به لحاظ بافت سنتي، تاريخي و مذهبي كه دارد در بسياري از آسيب‌هاي اجتماعي در مقايسه با ساير استان‌ها آمار پايين‌تري دارد اما بايد از پتانسيل دختران وزنان تحصيل‌كرده در كاهش آسيب‌هاي اجتماعي در حوزه خانواده استفاده كنيم و در كنار بالا بردن سواد علمي و آموزشي دختران سواد زندگي را نيز در آن‌ها افزايش و مهارت‌هاي يك زندگي موفق را به آن‌ها آموزش دهيم.

فعاليت 20 درصد زنان استان يزد در حوزه فرهنگي اجتماعي

وي بابيان اينكه در حال حاضر 20 درصد از زنان استان يزد در عرصه‌هاي مختلف فرهنگي و اجتماعي فعال مي‌باشند اظهار داشت: از اين تعداد 10 درصد بانوان جوياي كار هستند.

مديركل دفتر امور بانوان و خانواده استانداري افزود: رشد حضور زنان در آموزش عالي موجب رشد شاخصه‌هاي توسعه استان به‌ويژه در حوزه آموزشي مي‌شود اما لازم است موانع موجود بر سر راه بانوان در حوزه اشتغال را نيز رفع نماييم و جدا از نگاه جنسيتي در حوزه‌هاي مختلف فرهنگي، اجتماعي، هنري، سياسي و اقتصادي شايستگان به كار گرفته شوند.

خامسي هامانه با اشاره به‌روز 25 نوامبر به‌عنوان روز جهاني "محو خشونت عليه زنان" تصريح كرد: مجمع عمومي سازمان ملل اعلام كرده است كه در اين روز بايد برنامه‌هايي براي رشد و آگاهي زنان و دختران در رابطه با خشونت عليه زنان برگزار شود زيرا يكي از عمده‌ترين مشكلاتي كه سلامت جامعه را به خطر مي‌اندازد بحث خشونت عليه زنان و دختران است.

وي يادآور شد: خشونت عليه زنان تنها محدود به آسيب‌هاي جسمي و جنسيتي نيست و خشونت‌هاي نگاهي و رفتاري، خريدوفروش زنان و دختران، خشونت عليه زنان كارمند و حتي ممانعت از تحصيل زنان و دختران نيز مصاديقي بارز از خشونت عليه زنان است.

مديركل دفتر امور بانوان و خانواده استانداري گفت: كنوانسيون حقوق كودكان و نوجوانان فعاليت‌هاي خود را به دفاتر امور بانوان و خانواده استانداري‌هاي سراسر كشور واگذار نموده است و كارگروه‌هاي خانواده به‌منظور آموزش و ترويج حقوق كودكان در استان تشكيل خواهد شد.

خامسي هامانه در پايان سخنان خود اظهار اميدواري كرد: با توانمندسازي دختران و توان‌افزايي زنان يزدي گام‌هاي مؤثري در كاهش آسيب‌هاي اجتماعي و پيشرفت و توسعه استان برداشته شود.

در ابتداي اين جلسه معاون پشتيباني و توسعه مديريت اداره كل آموزش‌وپرورش استان گفت: اگر مي‌خواهيم جامعه‌اي سالم داشته باشيم بايد به نقش اجتماعي زنان و مشاركت آن‌ها در حوزه‌هاي مختلف توجه نماييم.

«علي دهقان» ادامه داد: بايد براي ارتقاي نقش مادرانه زنان در جامعه تدبيري بينديشيم زيرا اجتماع بدون داشتن مادراني سالم نمي‌تواند سالم، پويا و بانشاط باشد.

همچنين صادقي پور معاون پيشگيري بهزيستي استان ضمن قدرداني از پويش رسانه‌اي خانواده كه به همت دفتر امور بانوان و خانواده و اداره كل روابط عمومي استانداري در هفته خانواده برگزار شد گفت: برگزاري چنين برنامه‌هاي كاربردي مي‌تواند موجب شود تا نگاه و سياست‌گذاري‌هاي ما به حوزه زنان و بانوان تغيير اساسي نمايد