روابط عمومي، امورفرهنگي و اجتماعي اداره كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري يزد

استقبال گردشگران از كارگاه هاي نساجي استان يزد


پس از وقفه اي طولاني مدت، كارگاه دارايي خجسته واقع در ميدان تاريخي وقت الساعت يزد مجدداً شروع به بافت دارايي كرد. 

به گزارش روابط عمومي، امورفرهنگي و اجتماعي اداره كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري يزد معاون صنايع دستي اين اداره كل عنوان كرد: كارگاه هاي توليد زنده صنايع دستي با هدف آموزش، توسعه و ترويج صنايع دستي، خصوصاً نساجي سنتي يزد راه اندازي گرديده اند و درحال حاضر تعدادي كارگاه دارايي فعال در بافت تاريخي يزد وجود دارد.

محمدرضا دهقان افزود: اين كارگاه ها روزانه پذيراي تعداد بيشماري از گردشگران داخلي و خارجي مي باشند كه در كنار بازديد از بافت منحصر به فرد و ارزشمند يزد، علاقمند به صنايع دستي، خصوصاً نساجي سنتي اين استان كويري مي باشند.

وي خاطرنشان ساخت: دارايي بافي هنري با قرنها قدمت، از هنرهاي متداول استان يزد مي باشد و سينه سينه به ارث رسيده تا براي ما به يادگار بماند و دارايي، پارچه اي دستباف است كه در كارگاهي ساده و با در هم تنيدن تار و پودهاي رنگي، شكل مي گيرد.

اين مقام مسئول تصريح كرد: كارگاه دارايي خجسته كه در دل بافت تاريخي يزد و در محل وقت الساعت واقع گرديده، پس از فوت رمضان رضايي از بزرگان دارايي باف يزد، مدتي بافنده نداشت ولي اكنون هنرمند حسين نيكخواه در اين كارگاه مشغول بافت اين هنر اصيل يزدي مي باشد.

وي در ادامه وجود اين كارگاهها را باعث پويايي و شادابي  بويژه  نسل جوان و زمينه اي براي  زنده ماندن بافت تاريخي  دانست.

گفتني است: در مورد وجه تسميه آن گفته مي شود نام دارايي از آن جهت براي آن مصطلح شده كه در قديم اين‌ پارچه در جهيزيه عروس جزء وسايل سرمايه‌اي بوده و دارايي عروس‌ محسوب مي‌شده است و چون اشخاصي كه اين نوع پارچه را مي‌خريدند ثروتمند بودند به اين سبب به آن دارايي مي‌گفتند.ويژگي خاص پارچه هاي دارايي نوع نقش آن است. پارچه زيبا و رنگارنگ دارايي با رنگهاي گرم و پرشوري مانند زرد، سبز، قرمز و بنفش ناخودآگاه آدمي را به ياد گرماي سوزان كوير مي اندازد و اين گمان را به ذهن مي آورد كه شايد انتخاب رنگهاي گرم از طرف هنرمندان دارايي باف يزدي امري غريزي و تحت تاثير آب و هواي گرم و خشك اين استان بوده است. نقشي كه در پارچه دارايي ديده مي‌شود نقشي است كه در هنر سنتي ايران به چليپا موسوم است كه سابقه‌‌ اين نقش در هنر سنتي ايران به چندين هزار سال مي‌رسد. با روش دارايي، انواع پارچه كه مورد استفاده رولحافي، بقچه، بقچه سوزني،آستري لحاف و روميزي است، توليد مي‌گردد و اخيراً باتوجه به نوآوري در اين هنر ـ صنعت محصولات كيف، كفش، مانتو و شال نيز توليد گرديده كه مورد استقبال خوبي قرار گرفته است