استاندار يزد تأكيد كرد

توجه به افزايش تنوع و كيفيت محصولات در حوزه صادرات


به گزارش اداره كل روابط عمومي استانداري يزد، شامگاه سه‌شنبه 3 آذرماه آيين گراميداشت روز ملي صادرات و تجليل از برگزيدگان صادرات استان يزد با حضور نماينده ولي‌فقيه در استان و امام‌جمعه يزد، استاندار يزد، معاون وزير صنعت، معدن و تجارت و رئيس سازمان توسعه تجارت ايران، سرپرست معاونت هماهنگي امور اقتصادي و توسعه منطقه‌اي استانداري، رئيس سازمان صنعت، معدن و تجارت و جمعي از توليدكنندگان و صادركنندگان نمونه استان در سالن همايش‌هاي اتاق بازرگاني يزد برگزار شد.


استاندار يزد در اين جلسه ضمن گراميداشت هفته بسيج و روز ملي صادرات اظهار داشت: در امر تجارت و دادوستد بايد از رفتار بزرگان دين و آموزه‌هاي ديني خود الگو بگيريم زيرا پيامبر اكرم حضرت محمد (ص) با رفتار و برخورد شايسته‌اي كه در امر تجارت و وفاي به عهد در اين حوزه داشتند لقب محمدامين را به خود اختصاص دادند.

«سيد محمد ميرمحمدي» ادامه داد: امين بودن و وفاي به عهد يكي از ويژگي‌هاي يك تاجر ممتاز است و ايران نيز با قرارگرفته در جاده ابريشم يكي از كشورهايي است كه در امر دادوستد شهرت جهاني دارد و مردم ما از گذشته تا امروز با واژه تجارت آشنا هستند.

وي افزود: مردم يزد نيز به دليل قرار گرفتن در چهارراه مواصلاتي كشور از ديرباز با امر بازرگاني آشنا هستند و بايدها و نبايدهاي آن را به‌خوبي فراگرفته‌اند.

ميرمحمدي با اشاره به اينكه تاجران سفيران مردم خود در كشورهاي ديگر هستند تصريح كرد: يك تاجر زماني كه به كشور ديگري سفر مي‌كند و به مبادله تجاري مي‌پردازد تنها تاجر نيست بلكه نمادي از رفتار، منش، كردار و گفتار مردم كشورش است.


عالي‌ترين مقام اجرايي استان گفت: مشكلات حوزه تجارت و صادرات در دو بخش قابل‌بررسي است، يكي بخش مديريتي و شناخت بازار و ديگري بخش قوانين و مقررات كه بر عهده دولت و مسئولان است تا اگر قوانيني در جهت عدم ثبات صادرات است آن را تصحيح نمايند و به بخش خصوصي و بازرگانان كمك كنند.

ميرمحمدي ادامه داد: مسئولان ارشد استان نيز در اين زمينه با كمك بخش خصوصي مبادرت به تشكيل شوراي گفتگوي دولت و بخش خصوصي و تشكيل كارگروه‌هاي مربوطه پرداخته‌اند تا شاهد بروز چنين مشكلاتي در استان نباشيم.

استاندار يزد خاطرنشان كرد: در حوزه توليد نبايد تنها به بازارهاي داخلي اكتفا نماييم بلكه توليدات ما بايد به‌گونه‌اي باشد كه بتوان در كشورهاي ديگر نيز آن‌ها را عرضه كرد و با ساير تاجران به رقابت پرداخت.

وي افزود: شايسته است در زمينه صادرات به‌تناسب پيشرفت تكنولوژي، سليقه مشتريان نيز موردتوجه قرار گيرد و اين مهم به مديريت ظريف و حساسي نياز دارد.

ميرمحمدي با اشاره به موضوع تحريم‌ها و تلاش دولت تدبير و اميد براي رفع آن‌ها اظهار داشت: خوشبختانه مجموعه توليدكنندگان، صادركنندگان و صاحبان صنايع استان در سال‌هاي اخير به‌خوبي خودشان را با شرايط تحريم تطبيق داده و سعي كرده‌اند چرخ توليد و تجارت در استان متوقف نشود و اكنون نيز كه در شرايط پساتحريم به سر مي‌بريم اين ارتباط خود را به‌خوبي حفظ كرده و روابطشان با كشورهاي ديگر براي صادرات توليدات داخلي ادامه داشته و خواهد داشت.

عالي‌ترين مقام اجرايي استان تصريح كرد: ما نيز در اين زمينه در تلاش هستيم تا كمك‌هاي لازم را براي تحقق اهداف توليدكنندگان و افزايش صادرات استان به كشورهاي مختلف داشته باشيم و در زمينه‌هاي تعرفه و قوانين و مقررات اين حوزه از توليدكنندگان و صادركنندگان استان حمايت نماييم.

استاندار يزد در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به‌ضرورت استفاده حداكثري از فرصت‌هاي پسا تحريم گفت: مسئولان بايد با بررسي نقاط ضعف و قوت پتانسيل‌هاي بومي نسبت به تدوين برنامه‌هاي مديريت منابع و توسعه‌اي در حوزه صادرات اقدام نمايند.

وي بر حفظ دستاوردهاي دولت در مذاكرات هسته‌اي و تبيين آن به مردم تأكيد كرد و افزود: ايجاد فرصت‌هاي مناسب در شرايط پساتحريم به‌منظور ساماندهي شرايط اقتصادي كشور، مستلزم اجراي تعهدات طرف‌هاي مقابل ايران در مذاكرات و توافق هسته‌اي است.

ميرمحمدي اظهار داشت: متأسفانه طرح‌هاي نيمه‌تمام فراواني از دولت قبل باقيمانده كه شايسته است براي اين طرح‌ها بانك اطلاعاتي جامعي ايجاد شود و اولويت‌بندي پروژه‌هاي نيمه‌تمام براي به اتمام رسيدن در دستور كار قرار گيرد.

استاندار يزد در پايان سخنان خود بر ترويج فرهنگ توليد، حمايت از توليدات داخلي و مصرف صحيح در جامعه تأكيد كرد.

گفتني است در پايان اين مراسم از جمعي از صادركنندگان و توليدكنندگان نمونه استان با اهداي تنديس و لوح تقدير تجليل شد.