روابط عمومي، امورفرهنگي و اجتماعي اداره كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري يزد

حمام قديمي دربند ميرزاي شهرستان تفت مرمت شد

فاز نخست مرمت حمام قديمي واقع در محله دربند ميرزاي شهرستان تفت با اعتباري بالغ بر يكصد و پنجاه ميليون ريال مرمت و بازسازي شد. 


به گزارش روابط عمومي، امورفرهنگي و اجتماعي اداره كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري يزد سرپرست نمايندگي ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري شهرستان تفت ضمن اعلام اين خبر گفت: اين حمام قديمي در محله دربند ميرزاي تفت و در مجاورت حسينيه و مسجدي به همين نام واقع شده كه فاز نخست مرمت آن با مشاركت اداره اوقاف و امورخيريه شهرستان با اعتباري بالغ بر يكصد و پنجاه ميليون ريال مرمت و بازسازي شد.

مهدي جماليان در ادامه عنوان كرد: مرمت و آجر فرش پشت بام، مرمت و استحكام بخشي ديوارهاي اطراف حمام، مرمت نماي سردر ورودي حمام و مرمت تزئينات كاربندي گچي سربينه از جمله اقدامات مرمتي انجام شده بر روي اين بناي تاريخي است.


اين مقام مسئول خاطرنشان كرد: حمام دربند ميزرا مشتمل به دو حمام كوچك و بزرگ است. حمام از سطح تراز كوچه در ارتفاع پايين تري ساخته شده است كه اين ويژگي حمام هاي قديمي است كه هم از اتلاف گرما و هدر رفتن انرژي جلوگيري ميكند و هم استفاده از آب براي استحمام آسانتر و راحتتر صورت مي گرفته است.

وي در ادامه با بيان اينكه مصالح اصلي به كار رفته در بنا آجر و ملات ساروج است، گفت: حمام بزرگ دربند ميرزا داراي دو سربينه است كه يكي بيشتر در فصل تابستان و ديگري در فصل زمستان مورد استفاده قرار مي گرفته است. سربينه اي كه بيشتر در فصل تابستان مورد استفاده قرار مي گرفته و البته براي رسيدن به صحن حمام ناگزير بايد از آن عبور كرد 8 ضلعي است كه در اين اضلاع غرفه هايي ايجاد شده است و استفاده كنندگان رخت و لباس خود را در اين قسمت مي گذاشته اند. سقف تمامي غرفه ها و سردر ورودي و خروجي اين سربينه داراي تزئينات كاربندي گچي است، در وسط سربينه هم حوضي ساخته شده است.

راهرويي سربينه تابستاني حمام را به سربينه زمستاني آن وصل مي كند. سربينه دومي داراي پلان مستطيل شكل با سقف كجاوه اي و به صورت طاق و تويزه است و پس از آن صحن اصلي حمام كه جهت شست و شوي بدن مورد استفاده قرار مي گرفته است. صحن مذكور به صورت 8 ضلعي است كه در اضلاع آن خزينه، اتاق دوش، غرفه و حوض ساخته شده است. بر روي پشت بام انباري براي حمام ساخته شده است.

ورودي حمام كوچك دربند ميرزا بر روي پشت بام آن واقع است كه دسترسي به آن هم از طريق كوچه ضلع جنوبي و هم كوچه ضلع غربي (در اصلي حمام) امكان پذير است.

لازم به ذكر است  اين حمام از بناهاي دوره قاجاريه بوده و با شماره 12356 در فهرست آثار ملي كشور ثبت شده است.