روابط عمومي، امورفرهنگي و اجتماعي اداره كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري يزد

فيلم سينمايي چشمه در ديار كاريزها كليد خورد

توليد فيلم سينمايي «چشمه» با مضمون فرهنگ و تمدن كاريزي در استان يزد (باغ پهلوانپور مهريز) آغاز شد. 


به گزارش روابط عمومي، امورفرهنگي و اجتماعي اداره كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري يزد، استان يزد به عنوان متولي فرهنگ و تمدن كاريزي از ديرباز به همگان شناسانده شده است.

فرهاد مهرانفر نويسنده، تهيه كننده و كارگردان اين پروژه عنوان كرد: از آنجايي كه مضمون و موضوع فيلم «چشمه» مرتبط با تمدن كاريزي يزد انتخاب شده است و باتوجه به اينكه مهريز ويژگيهاي خاص خود به عنوان يكي از مراكز انشعاب آب و يا منشأ قناتها كه از كوهپايه هاي مهريز سرچشمه مي گيرد را دارا مي باشد، نياز به اين بود كه مكاني را به عنوان قنات كه لوكشين اصلي فيلم است و حدود 50 تا 60 درصد اتفاقات فيلم در آن روي مي دهد، در دسترس داشته باشيم.


از آنجايي كه سازه طبيعي و واقعي قنات امكان ورود و نورپردازي را براي كار داستاني نداشت، ناچار بوديم دكوري را آماده نماييم كه با استفاده از راهنمايي و نظر احمد معين قفقازي به عنوان يك صاحب نظر در معماري و فيلم سازي يك دكور ساده كه امكان ايجاد آن در زمين بود را به شكل و اندازه طبيعي در فضايي به وسعت نهصد مترمربع ايجاد كرديم و سقف را با ضريب امنيت بالا توسط آجر و سيمان پوشش داديم كه تهيه آن حدود يك ماه به طول انجاميد.

مدت فيلمبرداري پروژه سينمايي «چشمه» كه قرار است نام آن به «خواب آب» تغيير پيدا كند، دو ماه به طول مي انجامد و اميد است كه اين پروژه به جشنواره فجر امسال برسد.

گفتني است: تعدادي از بازيگران و عوامل اجرايي اين فيلم سينمايي نيز از استان يزد انتخاب شده اند و از جمله عوامل اين فيلم مي توان فرهاد مهرانفر (تهيه كننده، كارگردان و نويسنده)، نادر معصومي (مدير فيلمبرداري)، سهيلا فرزاد (طراحي صحنه)، عليرضا دريادل (صدابردار)، حسين محجوب ـ پيام فضلي ـ مريم نحوي و افشين جعفري (بازيگر) را نام برد