معاون شهرسازي و معماري وزارت راه و شهرسازي تأكيد كرد

لزوم ثبت جهاني بافت تاريخي يزد


به گزارش اداره كل روابط عمومي استانداري يزد، روز چهارشنبه 13 آبان ماه هفتمين همايش معاونين هماهنگي امور عمراني استانداري‌هاي كشور با حضور استاندار يزد، معاون عمران و توسعه امور شهري وزارت كشور، معاون شهرسازي و معماري وزارت راه و شهرسازي، معاون ميراث فرهنگي سازمان ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري، مديركل دفتر فني و برنامه‌ريزي عمراني وزارت كشور و معاونين هماهنگي امور عمراني استانداري‌هاي كشور در هتل ارگ يزد برگزار شد.

معاون شهرسازي و معماري وزارت راه و شهرسازي اظهار داشت: بايد شرايط تهديد در كشور را به فرصت تبديل كنيم و با همكاري مردم و سازمان‌هاي مردم‌نهاد در حفظ آثار و بافت تاريخي ايران اسلامي بكوشيم.

«پيروز حناچي» ادامه داد: در دولت قبل علي‌رغم پول فراواني كه از فروش نفت به دست آمد به علت عدم مديريت اين ثروت ملي، كشور با مشكلاتي روبرو شد كه مشخص نيست اگر تحريم‌هاي ظالمانه نيز رفع شود تا چه زماني كشور به وضعيت مناسب و پايدار خود بازمي‌گردد.

وي افزود: كشوري مانند امارات سرمايه‌گذاري زيادي براي توسعه شهري خود انجام داده و امروز به دنبال هويت‌سازي براي خود است.

حناچي تصريح كرد: كشور امارات در حال حاضر قصد دارد بادگير را به‌عنوان نماد ملي خود به دنيا معرفي كند و اين در حالي است كه در كل اين كشور 4 يا 5 بادگير بيشتر وجود ندارد.

معاون شهرسازي و معماري وزارت راه و شهرسازي گفت: يزد استاني است كه به لحاظ بافت تاريخي و ميراث فرهنگي در دنيا منحصربه‌فرد است و ما در هيچ كجاي جهان سازه‌هاي خشتي و گلي به اين وسعت نداريم كه بايد اين بافت تاريخي پيوسته به ثبت جهاني برسد.

حناچي در پايان سخنان خود تأكيد كرد: زماني كه اين بافت تاريخي به ثبت جهاني برسد نظارت بر اين بافت افزايش مي‌يابد و دخل و تصرف در اين ميراث فرهنگي قانون‌مند و نظام‌مند انجام خواهد شد و عملكردمان در اين حوزه بهبود خواهد يافت