حوزه هنري استان يزد

هم انديشي رييس حوزه هنري يزد با هنرمندان موسيقي

به گزارش يزد هنر؛ به نقل از روابط عمومي حوزه هنري استان يزد نوشت: در نشست هم انديشي رييس حوزه هنري يزد با هنرمندان موسيقي در خصوص رويكرد آينده اين هنر در استان و جشنواره موسيقي سنتي جوان بحث و تبادل نظر شد.


اين نشست صميمانه به دعوت حوزه هنري با حضور استاد محمود رهبران خوشنويس برجسته كشور و بيش از 30 نفر از استادان، نوازندگان، خوانندگان و فعالان عرصه موسيقي استان در بافت سنتي يزد برگزار شد.

رييس حوزه هنري يزد در اين نشست هدف از برگزاري نخستين جشنواره موسيقي سنتي جوان يزد را شناسايي ظرفيت ها، استعدادها و حمايت از هنرمندان جوان دانست و بر لزوم همراهي و همدلي اهالي موسيقي در برگزاري جشنواره ها تأكيد كرد.

محمد صادق كوچك زاده با بيان اين كه براي برگزاري هرچه بهتر جشنواره مجبور بوديم عملكرد يك دهه اخير موسيقي استان را بررسي و هدفمند عمل كنيم افزود: هر چند رسالت ما در حوزه هنري برگزاري جشنواره موسيقي نيست اما به دليل اين كه احساس كرديم لازم است استعدادهاي موسيقي استان كشف و ساماندهي شوند اين اقدام صورت گرفت.

وي با اشاره به جامع نبودن بانك اطلاعات هنرمندان موسيقي استان پيش از برگزاري جشنواره ادامه داد: اين جشنواره باعث شد بانك اطلاعاتي خوبي در اين زمينه ايجاد و استعداد هاي جديدي در اين عرصه شناسايي شوند.

رييس حوزه هنري يزد به وجود نواقص و ضعف هايي در اولين دوره برگزاري هر جشنواره اشاره كرد و افزود: بايد با بهره گيري از نظر، تخصص و تجربه صاحب نظران و هنرمندان اين مشكلات را در دوره هاي بعد برطرف كنيم يا به حداقل برسانيم.

وي تشكيل شوراي مشورتي يا اتاق فكر موسيقي براي برگزاري جشنواره ها را ضروري خواند و اظهار داشت: اين جشنواره در سال هاي آتي بايد به سمتي برود كه آثار برگزيده بتوانند به جشنواره موسيقي فجر راه پيدا كرده و ظرفيت موسيقي يزد را به كشور معرفي كنند.

كوچك زاده با بيان اين كه بايد با رويكرد روشن و هدفمند در عرصه هنر حركت كنيم گفت: پيشرفت و موفقيت موسيقي استان مرهون تلاش، همت و همدلي همه هنرمندان جوان و پيش كسوت اين عرصه است.

دبير جشنواره موسيقي سنتي جوان استان يزد ضمن قدرداني از همكاري مديران كل فرهنگ و ارشاد اسلامي، ورزش و جوانان، هلال احمر و كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان استان در برگزاري اين رويداد موسيقايي گفت: برگزاري هر چه باشكوه تر جشنواره ها همت دستگاه هاي مختلف را مي طلبد.

در ادامه هر كدام از هنرمندان به بيان نظرات، پيشنهادها و ديدگاه هاي خود در خصوص جشنواره موسيقي سنتي جوان يزد و ضرورت برگزاري نشست هاي هم انديشي اهالي موسيقي و همچنين راه كارهاي ارتقاي اين هنر در استان پرداختند.

ضرورت برگزاري و تداوم جشنواره موسيقي جوان در استان، لزوم شناسايي هر چه بيشتر ظرفيت ها، خلاقيت ها و استعدادهاي موسيقي، توليد آثار ارزشمند در زمينه گروه نوازي، حضور هنرمندان برجسته كشوري براي داوري آثار، تعيين معيار سنجش بر اساس سن يا سابقه نوازندگي افراد، توجه به ارزش هاي انساني و اخلاقي در عرصه هنر و پرهيز از سطحي نگري، لزوم ايجاد مكاني مشخص براي تمرين گروه هاي موسيقي، توجه به مقوله آموزش در عرصه موسيقي، توجه به اعلام فراخوان يك سال قبل از برگزاري جشنواره و ... از جمله مباحثي بود كه در اين نشست سه ساعته مطرح شد