استاندار يزد مطرح كرد

تدوين اطلس زيست‌بوم، راهي براي شناخت ظرفيت‌هاي محيط‌زيست كشور

به گزارش اداره كل روابط عمومي استانداري يزد، روز شنبه 14آذرماه جلسه شوراي برنامه‌ريزي و توسعه استان با حضور معاون رئيس‌جمهوري و رئيس سازمان حفاظت محيط‌زيست كشور، استاندار يزد، معاونين استاندار، رئيس سازمان مديريت و برنامه‌ريزي استان و جمعي از مديران عضو اين شورا در سالن زنده‌ياد حميديا برگزار شد.


استاندار يزد در اين جلسه گفت: خوشبختانه موضوع محيط‌زيست جاي خودش را پيداكرده و مقام معظم رهبري نيز سياست‌هاي كلي محيط‌زيست كشور را ابلاغ فرمودند كه در اين سياست‌ها محورهايي بسيار اساسي و مهم مشخص‌شده است كه مي‌تواند پشتوانه محكم و نقشه راه اصلي براي مسائل محيط‌زيست كشور باشد.

ميرمحمدي با اشاره به اينكه مديريت هماهنگ و نظام‌مند منابع حياتي كشور بسيار راهگشاست تأكيد كرد: ضروري است نگاه فرآيندي به قضايا داشته باشيم و اميدواريم اين مديريت هماهنگ و نظام‌مند بتواند اين فرآيند نگري را در امر محيط‌زيست ايجاد كند.

استاندار يزد جرم دانستن تخريب محيط‌زيست از جانب مقام معظم رهبري را پشتوانه بسيار خوبي در امر برخورد با متخلفان دانست و ابراز اميدواري كرد با عنايت و توجه بيشتر دستگاه قضا در برخورد با متخلفين اين حوزه، شاهد كاهش جرائم باشيم.

ميرمحمدي ادامه داد: تقويت ديپلماسي محيط‌زيست محدود به جغرافياي خاصي نمي‌شود چراكه مسائل در سطح بين‌المللي مطرح است، بنابراين ما نياز به يك ديپلماسي قوي زيست‌محيطي داريم كه خوشبختانه خانم دكتر ابتكار در اين زمينه بسيار قوي عمل كرده‌اند و در جلسات متعددي كه در خارج كشور حضورداشته‌اند، اين توانمندي، ريزه‌كاري و دقت نظر را نشان داده‌اند.

گسترش اقتصاد سبز، محور توسعه اقتصادي كشور

وي گسترش اقتصاد سبز را يكي از محورهاي مهم توسعه اقتصادي كشور قلمداد كرد و افزود: نهادينه‌سازي فرهنگ و اخلاق زيست‌محيطي بيشترين نياز امروز كشور است و بايد بتوانيم در فضاي عمومي آن را گسترش دهيم.

استاندار يزد پشتوانه مهم ديگر محيط‌زيست كشور را رويكرد و نگاه رياست محترم جمهوري دانست و تأكيد كرد: جناب آقاي دكتر روحاني از ابتدا توجه خاصي به مباحث محيط‌زيست و آمايش سرزميني داشته‌اند كه همواره راه گشاي امور بوده است.

وي محيط‌زيست را فضايي كلي عنوان كرد و افزود: انواع و اقسام موجودات گياهي و حيواني و انساني در اين فضا در تعامل با همديگر و ارتباط با يكديگر ادامه حيات مي‌دهند و نمي‌شود به هيچ‌يك از ابعاد وجودي آن‌ها بي‌توجه بود، چراكه هركدام در اين زنجيره حيات نقش ايفا مي‌كنند و ذي‌نفع هستند.

ايجاد كمربند سبز 700 هكتاري در يزد


استاندار يزد در بخش ديگري از سخنانش به تشريح اقدامات استان يزد در حوزه زيست‌محيطي در دولت تدبير و اميد پرداخت و اظهار داشت: طرح‌هايي در استان به اجرا گذاشته شد كه در جهت بهبود شرايط محيط‌زيست استان باشد به‌گونه‌اي كه تلاش قابل‌توجه اي در حوزه گسترش پوشش گياهي و فضاي سبز استان داشته‌ايم.

وي با اشاره به اينكه در سال گذشته توسط اداره كل منابع طبيعي استان يزد افزايش يك هزار و 500 هكتاري فضاي سبز و پوشش گياهي استان دنبال شده است، تأكيد كرد: برنامه‌ريزي براي 325 هكتار پارك شهري انجام‌شده و عمليات اجرايي آن در حال انجام است.

وي از برنامه‌ريزي براي ايجاد 700 هكتار كمربند سبز خبر داد و افزود: كارهاي تخصيص آب، عمليات اجرايي و گودبرداري غرس نهال‌ها انجام‌شده و مابقي كارهاي اين پروژه در سال جاري دنبال مي‌شود.

استاندار يزد از افزايش 50 هكتار فضاي سبز شهري (پارك‌هاي شهري) در شهر يزد يادكرد و اظهار داشت: برنامه‌ريزي توسعه طرح مناريد و سند برنامه مناريد در شوراي برنامه‌ريزي استان تصويب‌شده است كه با مشاركت مردم در حال اجراست و ما براي عموميت اين طرح در سطح استان در تلاش هستيم كه فضاي مشاركت مردم را در امر گسترش فضاي سبز و بهبود محيط‌زيست گسترش دهيم.

استان يزد مشمول اعتبارات ريز گردها شد

استاندار يزد با اشاره به بحث ريز گردها تأكيد كرد: استان يزد جزو استان‌هايي قرار گرفت كه مشمول اعتبارات ريز گردها شد و بودجه‌اي در اين زمينه براي استان منظور شد. 

ميرمحمدي در ادامه سخنانش از ايجاد  مزرعه پايلوت پرورش ماهي تيلاپيا خبر داد و گفت: براي كار تحقيقاتي توليد بچه ماهي توليد در استان يزد مجوز گرفته‌ايم و با بررسي‌هاي فني و تخصصي كه به عمل آمد با رعايت استانداردها و مراقبت‌هايي كه طبق دستورالعمل سازمان محيط‌زيست انجام مي‌شود، مقرر رشد كه پرورش اين نوع ماهي در استان يزد انجام بشود.

منطقه ويژه علم و فناوري راهكاري براي عدم افزايش آلودگي‌هاي زيست‌محيطي

استاندار يزد با اشاره به بحث كريدور مهريز-يزد-اردكان تصريح كرد: اين كريدور به‌عنوان منطقه ويژه علم و فناوري به تصويب رسيده است و هرگونه كاربري در اين منطقه بايد در چارچوب  استانداردهاي علم و فناوري باشد كه با استقرار صنايع تك و سبز نگراني از افزايش آلودگي در اين كريدور برطرف مي‌شود.

استاندار يزد در پايان با ارائه پيشنهاد‌هايي خواستار بررسي آن‌ها توسط سازمان محيط‌زيست كشور شد و تأكيد كرد: استان يزد آمادگي دارد در بحث تهيه طرح مطالعاتي گياهان و حيوانات كه در حال انقراض، اجراي طرح پايلوت قرق خصوصي و واگذاري مديريت مناطق محيط‌زيستي به بخش خصوصي و تدوين استانداردهاي زيست‌محيطي براي فعاليت‌هاي مختلف پيش‌قدم شود