در رأس هيئتي تجاري

استاندار يزد به كشور مجارستان سفر كرد

به گزارش اداره كل روابط عمومي استانداري يزد، "سيد محمد ميرمحمدي" روز دوشنبه 6 مهرماه قبل از سفر به كشور مجارستان در تشريح برنامه‌هاي اين سفر با اشاره به خواهرخواندگي يزد و ياسپرين مجارستان، افزود: پس از اعلام خواهرخواندگي دو شهر يزد و ياسپرين رفت‌وآمد هيئت‌هاي تجاري، اقتصادي و فرهنگي بسياري صورت گرفت كه در ادامه به نصب نماد بادگير در شهر ياسپرين مجارستان و شيپور در شهر يزد انجاميد و زمينه همكاري‌هاي في‌مابين استان يزد و كشور مجارستان موردتوجه قرار گرفت.


وي بابيان اينكه در آبان ماه سال93 نائب رئيس مجلس و سفير مجارستان در ايران وارد مذاكره براي همكاري‌هاي في‌مابين و توسعه مناسبات دو كشور و به ويژه استان يزد شدند، تأكيد كرد: در جلساتي كه به اين منظور تشكيل‌شده بود بحث توسعه و همكاري با استان يزد مطرح و تصميم گرفته شد تا بخش خصوصي دو كشور نسبت به افزايش زمينه‌هاي همكاري اقدام كنند.

ميرمحمدي تصريح كرد: در آن جلسه مطرح شد تا طرفين نسبت به معرفي شركت‌هاي توليدي و واحدهاي صنعتي منطقه خود به يكديگر اقدام كنند و مقرر شد تا نفراتي از استان يزد در قالب هيئت‌هاي تجاري و صنعتي به همراهي استاندار در سفر به مجارستان موارد را پيگيري كنند.

استاندار يزد با اشاره به اينكه زمينه همكاري‌هاي دوجانبه در كارگروه هاي تخصصي بررسي‌شده است، خاطرنشان ساخت: فرصت‌هايي كه استان يزد مي‌تواند از طريق آن مناسبات خود را با مجارستان تقويت كند، تعيين شده است و در اين سفر پيگيري و به اميد خدا به نتيجه مي‌رسد.

عالي‌ترين مقام اجرايي استان يزد تصريح كرد: درصورتي‌كه تفاهمي صورت بگيرد به‌صورت رسمي تفاهم‌نامه آن در سفر منعقد و برنامه‌هاي آن به مرور عملياتي مي‌شود.

وي با اشاره به اينكه در اين سفر مباحثي چون تسريع در برنامه گردشگري دوجانبه مطرح است، افزود: باتوجه به اينكه گردشگران كشورهاي مختلف جهان ازجمله اروپا به وسيله "قطار لوكس عقاب طلايي دانوب" به دفعات به كشورمان سفركرده اند و يكي از مقاصد گردشگري آن استان يزد بوده است، به نظر مي‌آيد در زمينه گردشگري فرصت‌هاي خوبي براي دو كشور متصور باشد.

وي در ادامه ابراز اميدواري كرد: در ارتباط با توسعه مناسبات اقتصادي، گردشگري، فرهنگي، آموزشي و تحقيقاتي بتوانيم نتايج مطلوبي را پس‌ازاين سفر اخذ كنيم و همكاري‌هاي في‌مابين سبب شود نيازهاي طرفين در بعضي از زمينه‌ها مرتفع شود.

ميرمحمدي از صنعت ساختمان به‌عنوان يكي از مباحث موردتوجه در اين سفر يادكرد و گفت: با توجه به ظرفيت‌هاي استان يزد در صنايع ساختماني از قبيل كاشي، سراميك، سنگ‌هاي تزئيني و مصالح ساختماني، اميدواريم در اين زمينه به روابط تجاري مطلوبي بين دو كشور دست‌يابيم.

وي با اشاره به ظرفيت‌هاي موجود بخش كشاورزي استان، تأكيد كرد: كشاورزان استان يزد محصولاتي كشت و برداشت مي كنند كه كشور مجارستان فاقد اين امكان است كه اين مقوله زمينه صادرات اقلامي چون پسته، زعفران و انار را محيا مي‌كند.

ميرمحمدي همچنين از مشاركت و سرمايه‌گذاري در طرح‌هاي توليدي و اقتصادي استان از سوي تجار مجارستان خبر داد و افزود: سرمايه‌گذاري درزمينه بسته‌بندي برخي كالاها و محصولات تكميلي و نيمه ساخته ايراني يكي ديگر از ظرفيت‌هايي است كه در اين سفر با مسئولين امر بررسي مي‌شود.

وي افزود: در نظر داريم با سرمايه‌گذاري مشترك و دوجانبه درزمينه صنايع بسته‌بندي پسته، خشكبار، زعفران و گياهان دارويي به منظور صادرات به كشورهاي منطقه با مجارستان همكاري كنيم.

وي با اشاره به گسترش همكاري‌هاي علمي و آموزشي بين دانشگاه‌هاي دو كشور، خاطرنشان كرد: تبادل استاد و دانشجو و فعاليت‌هاي تحقيقاتي در زمينه‌هاي گوناگون،گسترش همكاري‌هاي فرهنگي و اجتماعي بين دو كشور و به‌ويژه استان يزد، تبادل تيم‌هاي ورزشي و برگزاري روزهاي ملي دو كشور از ديگر برنامه‌هاي موردبحث و بررسي در اين سفر است.

ميرمحمدي در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به تاريخ پرفرازونشيب كشور مجارستان، نژاد مردم كشور مجارستان را آسيايي دانست و افزود: بسياري از مردم كشورهاي آسيايي براي كشاورزي و دامداري به كشور مجارستان مهاجرت كردند و جامعه مجاري را تشكيل دادند.

استاندار يزد افزود: با اين پيشينه از مردم شهر ياسپرين به‌عنوان مهاجريني ياد مي‌شود كه از يزد به مجارستان مهاجرت كرده‌اند و در آنجا ساكن شده‌اند.

وي در پايان محورهاي كلي همكاري‌هاي دوجانبه را توسعه مبادلات تجاري از طريق پذيرش و اعزام تورهاي تجاري مشترك ترغيب و تشويق فعالان اقتصادي به شركت در نمايشگاه‌هاي تجاري دو طرف و گسترش همكاري هاي لازم در صنعت گردشگري عنوان كرد.

گفتني است استاندار يزد در رأس هيئتي تجاري به كشور مجارستان سفركرده است كه در طول اين سفر با مقامات، تجار، هيئت‌هاي اقتصادي و مسئولين كشور مجارستان و شهر ياسپرين ديدار و گفتگو خواهد كرد.