قربانيان اقتصاد عاريتي در شهرك صنعتي اردكان

تعطيلي دومين كارخانه توليدي ورق‌هاي كامپوزيت در كشور/واردات نفس كارخانجات توليدي را مي‌گيرد

كارخانه ورق‌هاي آلومينيوم كامپوزيت در پي واردات بي‌رويه تعطيل شد. متأسفانه در غفلت مسئولين صنعتي استان اين واحد توليدي تنها كارخانه‌اي نيست كه تعطيل شده است با يك بازديد از شهرك صنعتي اردكان به وضوح مشاهده مي‌شود عمده كارخانجات در اين شهرك صنعتي تعطيل شده‌اند و يا اينكه در كمتر از طرفيت فعاليت مي‌كنند. صنعت استان غرق در مشكلات است و مسئولين در خواب غفلت غرق!

به نقل از آواي اقتصاد، كارخانه ورق‌هاي زرنماي كوير اردكان در سال 87 به همت چهار نفر از جوانان پر تلاش اين مرز و بوم، توليد ورق‌هاي آلومينيوم كامپوزيت را شروع و زمينه اشتغال مستقيم 25 نفر را فراهم كردند

ميزان سرمايه‌گذاري اوليه  در كارخانه قريب به 3 ميليارد تومان برآورد شده و ظرفيت توليدي آن 3 هزار تن ورق آلومينيوم است.

گفتني است در سال 1387 كارخانه زر نماي كوير اردكان دومين كارخانه توليد‌كننده ورق آلومينيومي كامپوزيت در كشور بوده و ظرفيت اشتغال‌زايي براي 50 نفر از بيكاران استان را داشته است.

با توجه به آن كه در اكثر كشورها رويكرد به سمت سبك سازي ساختمان رفته است از اين‌رو ورق‌هاي آلومينيوم كامپوزيت از آن جايي كه در هر متر مربع 6 كيلوگرم وزن دارد نسبت به ساير مصالحي كه براي نماي ساختمان استفاده مي‌شود بسيار سبك بوده و همچنين به عنوان عايق صوتي و حرارتي نيز عمل مي‌كند.

چندي بعد از احداث اين كارخانه واردات ورق‌هاي آلومينيوم كامپوزيت به كشور آزاد شد و نزديك به50 شركت شروع به واردات اين محصول كرده و بازار كشور را در دست گرفتند. اين درحالي است كه كيفيت محصول وارداتي بسيار ضعيف‌تر از نمونه داخلي بوده و تفاوت قيمت اندكي با هم دارند.

صاحبان كارخانه براي فروش محصول توليدي خود با شهرداري و ارگان‌ها متفاوتي تعامل كرده و نمونه ورق آلومينيومي خود را براي بررسي كيفيت به آن‌ها نشان داده اما متأسفانه در كمال ناباروري بعضي از اين ارگان‌ها _ بعضاً دولتي _ با شركت‌هاي خارجي به معامله پرداخته و ورق آلومينيوم مورد نياز خود را از خارج تهيه كردند.

به عنوان نمونه به يكي از سازمان‌هاي دولتي اين پيشنهاد داده شد كه ورق آلومينيومي كارخانه داخلي را استفاده و بعد از اتمام پروژه مبلغ آن را پرداخت كنند و تا 20 سال محصول استفاده شده گارانتي مي‌شود اما مسئولين اين سازمان با در نظر گرفتن سود و منفعت شخصي خود با يك شركت عربي در دپي معامله و پول نقد را به حساب اين شركت واريز كرده و بعد از گذشت يك ماه جنس را تحويل گرفتند و اين درحالي بود كه اگر ورق مورد نياز خود را از كارخانه بومي استان خريداري مي‌كردند نه تنها زمينه اشتغال تعدادي زيادي را فراهم مي‌كردند بلكه توليد داخلي نيز تقويت مي‌شد.

پيشنهاد صاحبان اين كارخانه در خصوص تزيينات ديوارهاي يكي از پل‌هاي زير گذر در يكي از شهرستان‌ها با مخالفت شديد مسئولين مواجه مي‌شود و آن‌ها براي تزيينات اين پل بالغ بر 700 ميليون تومان هزينه مي‌كنند و اين درحالي بود كه پيشنهاد شركت زرنما كوير كمتر از نصف اين ميزان بوده است.

علاوه بر بي‌مهري مسئولين استاني در خصوص حمايت از توليد داخلي، مشكل تبادلات پولي و ارزي از ديگر مشكلاتي بوده كه اين كارخانه با آن مواجه بوده اما با اين وجود باز هم به حيات خود ادامه مي‌دهد.

از آن جايي كه عمده مواد اوليه اين كارخانه از خارج از كشور تامين مي‌شده دوره بازگشت سرمايه زمان‌بر بوده و از طرفي سررسيد وام‌هاي بانكي شش ماهه و كمتر از يك سال است. اين موضوع در كنار نرخ بالاي تسهيلات باعث شده مشكل كمبود نقدينگي در اين واحد توليدي به مشكل اساسي تبديل شود.

با وجود تمام مشكلات تا سال 93 تنها توليد كننده ورق‌هاي آلومينيوم كامپوزيت در استان يزد به حيات خود ادامه داده اما افزايش مشكلات توليد نهايتا نفس توليد را در اين كارخانه قطع كرده و عملا در اواخر سال 93 كارخانه تعطيل شده است.

با وجود مراجعات متعدد به مسئولين استاني و مسئولين رده بالاي كشوري متأسفانه تلاش‌هاي مدير عاملان كارخانه به نتيجه نرسيد. به گفته صاحبان كارخانه به هر دري زده شد تا در كارخانه تخته نشود اما حمايت و كمكي انجام نگرفت.

متاسفانه با تعطيلي اين كارخانه توليد و زمينه اشتعال بسياري از بين رفته است؛ و صاحبان كارخانه اقدام به فروش خط توليد خود كرده‌اند.

شايان ذكر است مدير عامل و مسئولين كارخانه تمام همت و تلاش خود را انجام دادند و در زمان اوج خود سود دهي خوبي داشته و بعد از بروز و تشديد مشكلات تلاش خود را دو چندان كرده و توانستند تمام بدهي شركت را پرداخت كنند.

حال و روز كارگران اين كارخانه را كه جويا شديم؛ عده‌اي را در شغل بنايي و كارگري يافتيم و متأسفانه افرادي كه به كارهاي كاذب مشغول بوده و بدتر از آن تعداد زيادي بيكار كه به دنبال كار بودند. علاوه بر كارگران اين كارخانه سهامداران خرد آن نيز از تعطيلي آن ضربه خورده، سهامداراني كه در بين آنان زنان سرپرست خانوار، پير مرد و پير زن كه درآمد چنداني ندارند ديده مي‌شود.

متأسفانه در غفلت مسئولين صنعتي استان اين واحد توليدي تنها كارخانه‌اي نيست كه تعطيل شده است با يك بازديد از شهرك صنعتي اردكان به وضوح مشاهده مي‌شود عمده كارخانجات در اين شهرك صنعتي تعطيل شده‌اند و يا اينكه در كمتر از طرفيت فعاليت مي‌كنند. صنعت استان غرق در مشكلات است و مسئولين در خواب غفلت غرق!