چلنگري، هنري به قدمت تاريخ

چلنگري به عنوان هنر ، روزگاري نه چندان دور، رونق قابل توجهي داشته كه نسل امروز با آن غريبه اند و شايد اصلاً اين حرفه را در زمره مشاغل امروزي قرار نمي دهند


به گزارش روابط عمومي، امورفرهنگي و اجتماعي اداره كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان يزد محمدرضا دهقان مهرجردي در خصوص اين هنر ـ صنعت عنوان كرد: آهنگران قديمي يزد با استفاده از وسايلي ساده نظير دم و انبر و چكش به توليد ابزارآلات مورد نياز مردم چون: قپان، قندچين، انبر و ابزار طلاسازي مي پردازند.

سرپرست معاونت صنايع دستي اين اداره كل افزود: كارگاه هاي چلنگري در روستاي سخويد، منطقه ندوشن، شهرستانهاي يزد، اردكان و ميبد تا حدود پنجاه سال قبل از جايگاه مناسبي برخوردار بوده ولي از اين دوره به علت گسترش شهر و جايگزيني صنايع نوين رو به كاستي مي گذارد. به طوريكه هم اكنون تعداد كارگاه هاي قديمي آهنگري كه در استان و شهرستان ها باقي مانده حدود 18 كارگاه فعال مي باشد.

وي خاطرنشان ساخت: باتوجه به اينكه مشاغل سنتي جز لاينفك ميراث فرهنگي و آداب و رسوم هر مرز و بومي محسوب مي گردد انتظار مي رود با برنامه ريزي اساسي و پيگيري در جهت حفظ و رونق حرفه چلنگري اقدام جدي به عمل آيد.

اين مقام مسئول تصريح كرد: در پروژه هاي آموزشي ترويجي اين معاونت برنامه هايي براي رونق اين هنر ـ صنعت در نظر گرفته است كه از آن جمله مي توان به برگزاري كلاسهاي آموزشي توسط اين معاونت جهت آموزش استاد شاگردي در شهرستانهاي يزد، ميبد و اردكان اشاره كرد.

گفتني است: چيلان به معني آلات و ادواتي است كه از آهن مي سازند مانند زنجير، حلقه هاي كوچك، يراق و ... و چلنگري يعني آهنگري سبك و محلي كه در آن اشيايي همانند قپان، قندچين و اشياي سبك ‌وزني مانند ميخ ‌طويله، ميخ سركج، نيم‌ ذرع بزازي، انبر و سيخ و سه‌ پايه‌ آهني، زنجير و سيخانك، قلم، سنبه، منقل آهني، چفت‌ و ‌ريزه، تمليك، اسكنه، مقار، درفش، جوالدوز و امثال اين‌ها مي سازند.