كاربافي شهرستان ميبد 

چهاردهمين اثر ناملموس يزد در فهرست آثار ملي كشور به ثبت رسيد

به گزارش روابط عمومي، امورفرهنگي و اجتماعي اداره كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان يزد محمدرضا دهقان مهرجردي در اين خصوص گفت: تاكنون سيزده اثر از صنايع دستي يزد در فهرست آثار ناملموس ثبت ملي شده است و كميته تخصصي ثبت ميراث فرهنگي ناملموس مورخ بيست و پنجم شهريور ماه سال جاري، كاربافي ميبد نيز به عنوان چهاردهمين اثر اين استان به ثبت رسيد.


سرپرست معاونت صنايع دستي اين اداره كل افزود: كاربافي به شكل هاي مختلفي در سراسر استان (مثلاً در اردكان به عنوان حوله بافي) كار مي شود. شال، بقچه (تكه دوزي)، روسري و سفره نيز از انواع ديگر كاربافي در يزد مي باشند كه هركدام به صورت جداگانه قابليت ثبت شدن را دارند و اميد است با تلاش كارشناسان اين حوزه روند ثبت اين آثار در فهرست ميراث ملي كشور به نحو احسن طي شود.

وي رشته كاربافي ميبد را از جمله رشته هاي نساجي سنتي استان يزد برشمرد و عنوان كرد: اين هنر در يزد قدمتي طولاني دارد كه در قديم الايام مواد اوليه هم آن كه نخ پنبه اي است در استان يزد توليد مي شده است.

اين مقام مسئول تصريح كرد: اين رشته كهن در شهر ميبد براي مدتي منسوخ شده بود كه در طول يكسال گذشته با تلاش ميراث فرهنگي احيا شده و اكنون بيش از دويست دستگاه توليد كاربافي در استان مشغول به كار است.

دهقان خاطرنشان ساخت: پروژه كاربافي ميبد توسط پايگاه پژوهشي شهر تاريخي ميبد تهيه و با همكاري اين معاونت و واحد ثبت آثار استان به ثبت رسيد.

سرپرست معاونت صنايع دستي اظهار داشت: پيشنهاد ثبت اين اثر ناملموس در كميته تخصصي ثبت ميراث فرهنگي ناملموس مطرح و پس از بررسي پرونده و مدارك پيوست، اعضاي شوراي ملي راي نهايي خود را با اكثريت آراء در خصوص ثبت آن در فهرست آثار ملي اعلام نمودند.

گفتني است: دفتر ثبت آثار و حفظ و احياي ميراث معنوي و طبيعي، بر اساس شرح وظايف ابلاغي و در اجراي مفاد كنوانسيون پاسداري از ميراث فرهنگي ناملموس يونسكو (2003) در اجراي مفاد آئين نامه اجرايي قانون الحاق جمهوري اسلامي ايران به كنوانسيون مذكور متولي تدوين دستورالعمل و بخشنامه در خصوص پاسداري از ميراث فرهنگي ناملموس شامل: شناسايي و تعيين مصاديق ميراث در ايران، مستندسازي و سياهه برداري، اقدامات لازم جهت حفظ ميراث ازجمله ثبت ملي آن، معرفي منتخب آثار ثبت و تأييد شده به يونسكو جهت ثبت جهاني در فهرستهاي بين‌المللي، احيا و معرفي و توسعه و ترويج اين عناصر است