پاي لنگ حمايت از صنعت در يزد

قطع چند ثانيه‌اي برق و خسارت ميلياردي به صادركننده نمونه كاشي كشور

يزد با وجود بيش از سه هزار و ۵۰۰ واحد صنعتي در زمره استان‌هاي صنعتي كشور قرار گرفته و در اين زمينه داراي رتبه ششم است و همين امر سبب شده تا صنعت به عنوان يكي از بخش‌هاي مهم اقتصادي اين استان مدنظر مسئولان، رسانه‌ها و مردم قرار گيرد.


بخش قابل توجهي از زمان جلسات و نشست‌هاي خبري به بحث صنعت سپري مي‌شود و مسئولان استان همواره از اوضاع خوب صنعت اين استان خبر مي‌دهند و بحث حمايت از صنايع نيز همواره در جلسات داغ داغ است.

حمايت از صنايع؛ از حرف تا عمل

در حالي كه دولتي‌ها همواره از اين حمايت‌ها خبر مي‌دهند، تعداد زيادي از صاحبان صنايع و سرمايه‌گذاران بخش خصوصي، از نحوه اين حمايت‌ها گلايه دارند و برخي بي‌مبالاتي‌ها و بي‌توجهي‌ها را از حمايت نكردن مسئولان بدتر مي‌دانند.

يكي از مواردي كه به تازگي در استان يزد رخ داد و بزرگترين واحد صادركننده كاشي كشور را دچار مشكلات عديده‌اي كرد، قطع برق بدون دليل و تنها به دليل لجاجت يك مدير مياني بود.

اين موضوع از سوي مديرعامل اين واحد همچنين در مصاحبه با مسئولان شركت توزيع برق استان يزد مورد بررسي قرار گرفت.

ابوالقاسم رمضاني‌زاده، مديرعامل شركت كاشي پرسپوليس در اين زمينه به خبرنگار مهر گفت: در گذشته قبض برق واحدهاي صنعتي نظير كاشي پرسپوليس حدود ۷۰ هزار تومان و دو ماه يك بار صادر مي‌شد اما در مقطعي اين رقم يك مرتبه چند برابر شد، قبوض هر ۱۵ روز يك‌بار صادر مي‌شود و فشار براي وصول آن نيز چند برابر شده است.

قطع برق ۳ روز قبل از پايان مهلت پرداخت

وي عنوان كرد: هزينه برق كاشي پرسپوليس، در يك بازه زماني ۱۵ روزه حدود ۱۳۰ ميليون تومان محاسبه شده و ۱۵ روز نيز براي پرداخت آن زمان داده شده اما در حالي كه بدهي قبلي اين شركت صفر بوده و هنوز سه روز تا پايان زمان مقرر براي پرداخت قبض، مهلت باقي بود، شركت برق مهريز اقدام به قطع برق اين واحد صنعتي كرد.

رمضاني‌زاده ادامه داد: در حالي كه بدهي قبلي ما بر اساس اسناد موجود صفر بوده است، شركت برق حدود ۳۰۰ ميليون تومان قبض صادر كرده و در حالي كه هنوز مهلت براي پرداخت باقي بود، بدون اخطار قبلي، دو مامور براي قطع برق عازم اين واحد توليدي كرد.

وي با بيان اينكه با حضور ماموران، تماس‌هاي مكرري با شركت توزيع برق مهريز انجام شد، افزود: بارها مطرح شد كه هنوز زمان باقي است، بدهي قبلي صفر است و به دليل اختلاف حساب نياز به مراجعه به شركت برق وجود دارد اما مسئولان اين شركت به هيچ وجه همراهي نكرده و بدون هيچ دليلي اقدام به قطع برق كردند.

جديت مسئولان شركت برق مهريز در پس ۴۵ ثانيه قطعي برق يك واحد توليدي

رمضاني‌زاده تاكيد كرد: برق كمتر از يك دقيقه و حدود ۴۵ ثانيه قطع شد اما اين قطعي سبب شد شوك شديد به دستگاه‌ها وارد شود و حدود يك ميليارد تومان خسارت به دنبال اين قطع و وصل سريع وارد شد.

وي يادآور شد: كار بخشي از خط توليد را چهار ربات انجام مي‌دهند كه نرم افزار اين ربات‌ها با قطع و وصل برق كاملا پاك شده و راه‌اندازي هر يك از آنها رقم قابل توجهي نياز دارد زيرا راه‌اندازي آن بايد توسط مهندسان ايتاليايي انجام شود.

مديرعامل شركت كاشي پرسپوليس عنوان كرد: يكي از شانس‌هايي كه آورديم اين بود كه اين گروه ايتاليايي براي راه‌اندازي دستگاه‌هاي شركت ديگري در يزد بودند در غير اين‌صورت كار حداقل ۱۵ روز تعطيل مي‌شد.

وي، از بين رفتن كيت‌‌ها به دليل شوك وارد شده از قطع و وصل برق را نيز از ديگر خسارت‌هاي وارده به شركت اعلام كرد و افزود: جاي تاسف است كه يك مهندس برق در شركت توزيع برق، از خسارتي كه ممكن است به دنبال اين شوك الكتريكي به دستگاه‌ها وارد شود، بي‌اطلاع است.

رمضاني‌زاده با بيان اينكه علت اين اقدام را از شركت توزيع برق مهريز جويا شديم و مسئول مربوطه، نشان دادن جديت در كار را عامل اين اقدام خود اعلام كرد، افزود: اگر بدهي معوقه داشتيم يا در پرداخت هزينه برق خود كوتاهي كرده بوديم، تا اين حد تحمل اين شرايط برايمان دشوار نبود اما اين اتفاق در حالي افتاده كه به گفته صحتي، مديرعامل شركت توزيع برق استان يزد، يكي از شركت‌ها و واحدهاي صنعتي خوش حساب در پرداخت هزينه برق هستيم.

موضوع به صورت حقوقي دنبال مي‌شود

وي با گلايه از برخورد برخي دستگاه‌ها با واحدهاي صنعتي استان يزد در حالي كه مدام از حمايت از صنايع داد سخن مي‌دهند، عنوان كرد: موضوع را به صورت حقوقي دنبال خواهيم كرد.

رمضاني‌زاده در عين حال از مديرعامل شركت توزيع برق استان يزد به خاطر تماس تلفني و دلجويي بابت اين موضوع قدرداني كرد.

مديرعامل شركت توزيع برق استان يزد نيز در اين مورد به خبرنگار مهر گفت: موضوع در دست پيگيري است.

محمدرضا صحتي عنوان كرد: كاشي پرسپوليس يكي از خوش‌حساب‌ترين واحدهاي صنعتي استان يزد است و اين موضوع با جديت دنبال خواهد شد.

واحد صنعتي ياد شده، سه سال متوالي به عنوان صادركننده نمونه كشور با اختلاف ۱۰۰ درصدي با رقباي خود شناخته شد و تاكنون دو مرتبه وزير صنعت، معدن و تجارت دولت يازدهم از اين واحد صنعتي بازديد داشته است.

اين واحد با ايجاد اشتغال براي ۶۰۰ نفر سالانه ۱۲ ميليون مترمربع كاشي و سراميك توليد مي‌كند و سال گذشته بالغ بر ۲۴ ميليون دلار كاشي به خارج از كشور صادر كرده است.

مديرعامل اين شركت نيز به عنوان يكي از كارآفرينان برتر در استان يزد بارها مورد تجليل قرار گرفته و علاوه بر راه‌اندازي واحد صنعتي موكت فيروزه، يك واحد فولادي را نيز در دست تاسيس دارد