دبيرخانه انجمن صنايع نساجي ايران

سرمايه‌ گذاري مشترك صنايع نساجي و پوشاك چين و ايران

4_2016_06_12_15_08_38.jpeg

وي ضمن اشاره به برگزاري نشست مشترك اتحاديه صنايع نساجي و پوشاك چين با تعدادي از تشكل‌هاي نساجي و پوشاك ايران گفت: ‌برنامه‌ريزي اين جلسه از طريق رايزن بازرگاني وزارت امور خارجه در چين،‌ صور‌ت گرفته بود و بنا بر دعوت وزارت صنعت نمايندگاني از انجمن صنايع نساجي ايران، انجمن صنايع پوشاك ايران، اتحاديه توليد و صادرات نساجي و پوشاك ايران و معاون مديركل دفتر صنايع نساجي و پوشاك وزارت صنعت (‌مهندس جراحي) به نيابت از خانم نصراللهي حضور داشتند.

وي تصريح كرد: در جلسه مذكور، ميهمانان چيني (شامل 5 نفر توليدكننده و بازرگان) ضمن اشاره به بازديد از بازار سنتي تهران و مشاهده كالاهاي چيني معتقد بودند كه قيمت‌ محصولات چيني در بازار به‌مراتب گران‌تر از قيمت واقعي آنهاست و اغلب آنها از طريق امارات، دوبي و حتي تركيه (‌به اسم كالاي ترك) وارد ايران مي‌شوند و به همين دليل قيمت‌ها بسيار بالا بود در حالي‌كه قيمت همين محصولات در چين، بسيار ارزان‌تر است. به همين دليل تصميم گرفتيم محصولات را به‌ طور مستقيم به ايران ارسال نماييم تا قيمت كاهش يابد.

رئيس‌زاده ادامه داد: در اين جلسه، به‌عنوان نمايندگان تشكل‌هاي نساجي و پوشاك توضيح داديم كه در دوران تحريم به اندازه كافي با مقوله توليدات چين آشنا شده‌ايم و اين انتظار وجود دارد كه طرف چيني در دوران پساتحريم، به بحث فروش صرف محصولات بسنده نكند و بهتر است در قالب سرمايه‌گذاري‌هاي مشترك، اين همكاري تداوم يابد.

به‌گفته دبيركل انجمن صنايع نساجي ايران، توضيحات مفصلي در مورد قوانين و مقررات سرمايه‌گذاري خارجي، فعاليت در شهرك‌هاي صنعتي و مناطق آزاد اقتصادي به ميهمانان چيني ارائه شد اگرچه طي سفر دو روزه نمي‌توان در مورد موضوعات مهمي مانند سرمايه‌گذاري خارجي تصميم‌گيري كرد به‌همين دليل پيشنهاد كرديم بخش‌هاي مورد نظر سرمايه‌گذاران چيني در صنايع نساجي و پوشاك ايران به تشكل‌ها اعلام شود تا امكان برگزاري جلسات مستقيم و دوجانبه (B2B) با توليدكنندگان فعال اين بخش‌ها ميسر گردد. 

وي، ضمن اشاره به اختلاف فاحش ميان آمارهاي واردات منسوجات چين به ايران در گمركات دو كشور گفت: وجود چنين اختلافي بيانگر ورود انبوه محصولات قاچاق ‌از مبادي غير رسمي است و تا زماني كه اين معضل حل نشود، شاهد  فروش كالاهاي چيني به قيمت واقعي (‌ارزان) در ايران نخواهيم بود. 

رئيس‌زاده اذعان داشت: ميهمانان چيني از تمايل به سرمايه‌گذاري خارج از خاك اين كشور خبر دادند و عنوان كردند در ميان كشورهاي مختلف، ايران گزينه مناسبي محسوب مي‌شود.

دبيركل انجمن صنايع نساجي ايران در ادامه از برگزاري جلسه مشترك با توليدكنندگان نساجي و پوشاك ويتنام و صنعتگران ايراني پس از اتمام ماه مبارك رمضان خبر داد.

‌رئيس‌‌زاده در پايان اين گفت‌وگو به خروج انگليس از اتحاديه اروپا نيز پرداخت و گفت: بورس و بازارهاي مالي ايران به‌دليل عدم ارتباطات گسترده با عرصه بين‌المللي، آسيبي از نوسانات و شوك‌هاي ناشي از اين حركت نخواهند ديد. از سوي ديگر اغلب منابع ارزي كشور، دلار و يورو است و پوند بخش خاصي از بازار ارز ايران را به خود اختصاص نمي‌دهد لذا كاهش نرخ پوند، تأثير خاصي بر ايران ندارد.